HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 21 MAYIS 2022, CUMARTESİ

Ermenistan'ın yaptığı tam bir gâvurluk!

İşgal altında tuttuğu Azerbaycan topraklarından adım adım geri çekilmek zorunda kalan Ermenistan ordusu, sivilleri hedef alan 'gâvur işi' saldırılarına devam ediyor. Gence ve Mingeçevir'e Ermenistan'ın 17 Ekim gecesi düzenlediği füze saldırısında 2'si çocuk 13 kişi öldü, 50'den fazla kişi de yaralandı
 
17.10.2020 17:20:00
Ermenistan'ın yaptığı tam bir gâvurluk!
Ermenistan'ın yaptığı tam bir gâvurluk!
Dağlık Karabağ kenti başta olmak üzere Azerbaycan topraklarının 5'te 1'ini 28 yıldır işgal altında bulunduran Ermenistan, işgaline son vermek için Azerbaycan ordusunun 27 Eylül'de başlattığı operasyonlara karşılık veremediği için sivilleri hedef almaya devam ediyor. Tam da gâvurlara yakışan bir namertlikle saldırılarını sürdüren Ermenistan Ordusu, Azerbaycan'ın ikinci büyük kenti Gence ve Mingeçevir'e 17 Ekim gece yarısı füze saldırısı düzenledi. Ermenistan saldırısında 20'den fazla binanın yıkıldığını açıklayan yetkililer, füze saldırısında 2'si çocuk 13 kişinin öldüğünü 50'den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev, Gence'ye atılan füzelerin SCUD/Ebrus Taktik Balistik füzeleri olduğunu duyurdu. Olay yerinden toplanan parçaların bunu kanıtladığını bildiren Hacıyev, "Yoğun sivil nüfusun bulunduğu bir bölgeyi Scud füzesiyle hedef almak, Ermenistan'ın siyasi ve askeri liderlerinin ahlaksızlığını ve şizofrenik kafa yapılarını gösteriyor" dedi. Bu arada Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'a ait bir Su-25 uçağının 17 Ekim saat 10.11 sıralarında Dağlık Karabağ'daki temas hattında düşürüldüğünü açıkladı. Bu arada 1993'te Ermenistan ordusunca işgal edilen Fuzuli kent merkezi ile Koçahmetli, Çimen, Cuvarlı, Pirahmetli, Musabeyli, Işıklı ve Dedeli köylerinin Ermenistan'ın işgalinden kurtarıldığını açıklandı. Fuzuli ili Ermenistan güçlerine karşı 1990'lı yıllarda verdiği mücadelede 1100'den fazla şehit vermişti.

Aliyev, Ermenistan'ı uyardı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ı işgal ettiği topraklardan çekilmesi konusunda uyardı. Ulusa sesleniş konuşmasında Ermenistan'ı işgal ettiği toprakları terk etmesi için uyaran Aliyev, "Ermenistan'ın faşist yönetimini, kalan toprakları kendi isteğiyle terk etmesi konusunda uyarıyorum. Onları oradan kovacağız. Onların hiçbir izi kalmayacak" dedi. Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardan çekilmesi halinde operasyonların duracağını ifade eden Aliyev konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Toprağımızdan çıkın duralım, defolun toprağımızdan duralım. Kan dökmemize gerek yok. Bunu söyledim, saklamıyorum. Azerbaycan halkı da aynı şeyi söylüyor. Topraklarımızı ne şekilde olursa olsun alacağız. Herkesin bilsin." Ermenistan iflas etmiş bir ülke olduğunu ifade eden ve "Ermenistan'da bu kadar çok silah nereden geliyor" diye soran Aliyev, "Şimdiye kadar yok edilen araç sayısı en az 2 milyar dolar. Ancak hâlâ askeri araçları var. Bu fakir ülkeye bu kadar çok silah ve teçhizat nereden geliyor? Bu soruların cevaplarını istiyoruz" diye konuştu.

Sivil kayıplar artıyor

Azerbaycan Başsavcılığı ise 27 Eylül'den 16 Ekim'e kadar Ermenistan'ın saldırıları nedeniyle meydana gelen can ve mal kayıplarını açıkladı. Buna göre, söz konusu dönemde 60 Azerbaycanlı sivil yaşamını yitirdi, 270 sivil yaralandı. Ermenistan'ın saldırılarında 1704 ev, 90 apartman, 327 kamu binası kullanılamaz hale geldi.

BTP lideri Baş saldırıyı lanetledi

Ermenistan'ın 17 Ekim gecesi Azerbaycan'ın Gence ve Mingeçevir'e kentlerine gerçekleştirdiği füze saldırılarında, 2'si çocuk 13 Azerbaycan vatandaşının katledilmesine sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş'tan anlamlı tepki geldi. Ermenistan'ın bu sivil katliamını şiddetle kınadığını ve lanetlediğini ifade eden BTP lideri Hüseyin Baş, Azerbaycan'a da geçmiş olsun dileklerini iletti. BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, mesajında şunları kaydetti: "Sivil vatandaşlara uykularında saldıracak kadar alçalan Ermenistan Devleti'ni şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Bu terör saldırısına maruz kalan  #Gence ve #Mingeçevir şehirlerindeki kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Seninleyiz Azerbaycan."


Türkiye'den sert tepki

Ermenistan'ın canice saldırılarına Türkiye'den sert tepki geldi. Ermenistan'ın savaş suçu işlemeye ve sivilleri katletmeye devam ettiğini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ermenistan'ın çoluk çocuk demeden masum insanları öldürdüğünü kaydederek, "Ermenistan savaş suçu işlemeye, sivilleri katletmeye devam ediyor. Bu vahşete sessiz kalmak, bu cinayetlere ortak olmak demektir" değerlendirmesinde bulundu. Bakan Çavuşoğlu, "İnsanlıktan nasibini almayanlar işledikleri suçun hesabını verecek. Can Azerbaycan'ın daima yanındayız" ifadelerini kullandı. Saldırının ardından Azerbaycanlı mevkidaşı Orgeneral Zakir Hasanov ile telefonda görüşerek, işgal altındaki toprakların kurtarılmasına yönelik harekâtta gelinen son duruma ilişkin görüş alışverişinde bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, "Ermenistan yine çocuk, kadın ve yaşlı demeden Azerbaycanlı kardeşlerimizi katletmiştir. Ermenistan savaş suçu işlemeye, 'ateşkes', 'müzakere' çağrısı yapanlar ise bu saldırıları uzaktan izlemeye devam etmektedir. Sivillere yönelik balistik füzelerle yapılan saldırıların emrini verenler mutlaka bunun hesabını verecek, bu vahşete sessiz kalanları da tarih asla affetmeyecektir" ifadelerini kullandı.

BM, Ermenistan'ı kınadı

Ermenistan ordusunun sivillere saldırmasını Birleşmiş Milletler (BM) de kınadı. Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalardan ve sivil nüfusa etkilerinden derin endişe duyulduğunu belirterek, sivillere yönelik her türlü saldırıyı güçlü şekilde kınayan BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Ermenistan'ın Gence'ye düzenlediği füze saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Antonio Guterres'in devam eden çatışmalardan derin endişe duyduğunu söyledi. Guterres'in Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve her iki tarafa da ateşkesin tam olarak uygulanması konusunda net mesaj verdiğini kaydeden Haq, BM'nin talep edilmesi durumunda insani yardımlara ve taraflarla çalışmaya hazır olduğunu belirtti. 3 haftadır süren çatışmaların yükünü sivil nüfusun çektiğine işaret eden Haq, ''Sivillerin yaşadığı bölgelere yönelik her türlü hedefi ve saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyoruz'' ifadelerini kullandı.


 

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

17.10.2019, 17.10.2018, 17.10.2017, 17.10.2016, 17.10.2015, 17.10.2014, 17.10.2013, 17.10.2012, 17.10.2011, 17.10.2010, 17.10.2009, 17.10.2008, 17.10.2007, 17.10.2006, 17.10.2005, 17.10.2004, 17.10.2003, 17.10.2002, 17.10.2001


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.