HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Eski kuşak yeni kuşak birarada

19.07.2001 00:00:00
Hollywood'un en ünlü oyuncuları Frank Oz'un yönettiği The Score isimli filmde buluştu. Sinemanın eski kuşak temsilcileri Marlon Brando, Robert De Niro ve yeni kuşağın yükselen değeri Edward Norton filmin başrollerini paylaşmışlar.

"The Score", aktörlerin oynadıkları karakterlere çok güzel oturdukları bir film. Oyuncular arasındaki kuşak farkı, karakterler arasındaki farkla örtüşüyor. Filmin senaryosunun çekimlerden sonra tamamlanması da gerçeği biraz daha yansıtmalarına olanak sağlamış.

Filmin konusu kısaca şöyle:

Nick Wells (Robert De Niro) gerçek bir profesyonel ve oldukça başarılı bir hırsızdır. Emekliye ayrılıp nişanlısı Diane (Angela Bassett) ile evlenmek istemektedir. Ancak en yakın arkadaşı ve ortağı Max'in (Marlon Brando) onun için başka planları vardır...

Max, Nick'i zor da olsa prensip olarak kabul ettiği iki kuraldan birini - daima yalnız çalış ve asla yaşadığın yerde iş yapma - ihlal etmesine ister ve onu Jackie Teller (Edward Norton) ile birlikte son bir iş yapmaya ikna eder. Genç, agresif ve yetenekli hırsız Jackie'nin, hayatının soygununu yapması için Nick'in yeteneklerine ihtiyacı vardır. Montreal'de gerçekleştirilecek soygun, her birine milyonlarca dolar kazandıracaktır.

Kario Salem (senarist) Max karakterini, Marlon Brando'ya göre yazmış ve aktörü ikna etmek yönetmen Frank Oz'a düşmüş. Başta ünlülerden oluşan bir kadro kurmayı planlamadıklarını söyleyen Frank Oz, "Asıl bomba Robert De Niro'nun da filmde rol almayı kabul etmesiyle patladı" diyor. Oz, ünlü oyuncuların ticari kaygılarla bir araya getirilmiş olduğunu seyircinin sezdiğini, bu filmde ise böyle bir şeyin olmadığını söylüyor.

Filmin üçüncü kuşak oyuncusu Edward Norton, projeyi neden kabul ettiği sorusuna "Dürüst olalım" diye yanıtlıyor: "Bana Robert De Niro ve Marlon Brando'nun oynadığı bir film çekeceğimizi ve filmin senaryosunun bir telefon rehberi olduğunu söyleseydiniz, yine gelirdim". Ama bunun da ötesinde başka bir amacı var Edward Norton'un. Küçük yaşlardan bu yana izlemekten zevk aldığı, "The Lavender Hill Mob"dan "Büyük Hesaplaşma / Heat" e dek uzanan bir türün klasiklerinden biri olabilecek bir filmde yer almak...

Gelecek ay 32 yaşına basacak olan Edward Norton, Hollywood'un 'silik' tabir edilebilecek tiplerinden. Seçtiği kaliteli yapımlarla, ustalara taş çıkartacak oyunculuğuyla ve bir de Yale'den dereceyle mezun olmasıyla tanınan Norton, "istediği her işi yapabilecek" insanlardan. Rol aldığı yedi film olmasına rağmen aralarında Oscar'ın da olduğu 18 ödül adaylığı var (bunların 8'ini evine götürdü). "The Score"da oynamasının en büyük nedeni ise sandığı kadar iyi olup olmadığını görmek.

Yönetmen Frank Oz'un sinema kariyerinin tam ortasında, Muppet Show duruyor. Hem dizilerde, hem de filmlerde Miss Piggy'yi seslendiren Oz, bu yüzden "The Score"un çekimlerinde alay konusu bile olmuş. Marlon Brando'yla arası bozulan ve hatta Brando'nun bazı sahnelerini De Niro'nun çekmek zorunda kaldığı filmin setinde, Brando'nun Oz'u "Miss Piggy" diye çağırdığı biliniyor. Frank Oz'un uzun metrajlı filmlerinin arasında "In & Out", "Bowfinger" ve "What About Bob" bulunuyor.

Frank Oz, "The Score"da üç kuşağın en iyi oyuncularını bir araya getiriyor. Bunu ticarî kaygılardan çok, filmdeki karakterleri daha gerçekçi kılmak için yaptığını söyleyen Oz, filmde egoları çarpışan hırsızların gerçek hayattaki aktörlere çok benzediğini düşünüyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.