HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 TEMMUZ 2022, CUMARTESİ

Et muhafazasına dikkat !

08.12.2008 00:00:00
Kurban kesiminin ardından etlerin kısa süre içinde derin dondurucuya konulması, kavurma yapılması ya da tuzlanarak kurutulması gerektiği belirtildi. İşte önemli uyarılar...

 

 

 

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Durak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurban bayramlarında etlerin doğru şekilde muhafaza edilememesi nedeniyle bozulduğunu ya da besin değerinin düştüğünü söyledi. Kesimin ardından birkaç saat içinde ette mikro biyolojik faaliyetlerin hızlandığını bildiren Prof. Dr. Durak, etin uygun şekilde muhafaza edilmemesi durumunda istenmeyen durumların ortaya çıktığını vurguladı. Prof. Dr. Durak, etin uzun süre bozulmaması için her şeyden önce kurban kesimi sırasında hijyene dikkat edilmesi gerektiğini, temiz bir ortamda kesilen hayvanın etinde mikro biyolojik faaliyetlerin daha yavaş seyredeceğini ifade etti.

GIDA ZEHİRLENMESİNE DİKKAT Kurban kesiminin ardından etlerin kısa süre içinde derin dondurucuya konulmasının şart olduğunu belirten Prof. Dr. Durak, şunları kaydetti: "Eğer derin dondurucuda muhafaza imkanı yoksa etler kavurma yapılmalı ya da tuzlanarak kurutulmalıdır. Derin dondurucuya konulan etler, derin dondurucudaki don çözülmediği takdirde birkaç yıl bozulmadan saklanabilir. Kavurma yapılan ya da tuzlanarak kurutulan etler de sağlıklı şekilde uzun süre muhafaza edilebilir. Eğer hayvan temiz bir ortamda kesilmemişse ve etler uygun şekilde saklanmamışsa yiyen kişide mide ve bağırsak rahatsızlıkları görülme ihtimali yüksektir. Ete listerya cinsi bakterilerin bulaşması durumunda ise bu eti yiyen kişilerde gıda zehirlenmesi görülür." Prof. Dr. Durak, etlerin derin dondurucuya konulamaması durumunda, 4 derecenin altında hava sıcaklığına sahip balkon ve kiler gibi yerlerde birkaç güne kadar geçici olarak muhafaza edilebileceğini bildirdi. Etlerin en uygun saklanma yerinin derin dondurucular olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Durak, "Etlerin muhafazası için buzdolabına kesinlikle güvenilmemelidir. Buzdolabı sıcaklığında muhafaza edilen etler birkaç gün içinde bozulur" diye konuştu.

ET TÜKETİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Atatürk Üniversitesi (AÜ) Veterinerlik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Atasever, hayvanlardan insana geçen yaklaşık 200 çeşit hastalık bulunduğunu belirterek, "Bu nedenle kurbanlıklar hijyenik bir ortamda kesilip, etlerin buzdolabında saklanması, tüketilirken de iyi pişirilmesi gerekir" dedi. AÜ Veterinerlik Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Atasever, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurbanlık hayvanların et kombinaları, mezbahaneler ya da belediyenin belirlediği alanlarda uzman kişilerce kesilmesi gerektiğini söyledi. Kurbanlık hayvanın kesimi sırasında kanının iyice akıtılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Atasever, "Hayvanın kanı ne kadar çok akıtılırsa etteki lezzet ve kalite de o oranda artar. Yani hayvan kesilir kesilmez hemen yüzme işlemine geçilmemeli, kanı iyice akıtılmalı" diye konuştu. Hayvanlar kesildikten sonra etinin hemen tüketilmesinin de doğru olmadığını ifade eden Atasever, şöyle konuştu: "Etteki kaslar, belli bir süre sonra ete dönüşeceğinden kurbanlıklar kesildikten 12 saat sonra tüketilmelidir. Ayrıca etler buzdolabına tek porsiyonluk ambalajlar halinde saklanmalıdır. Dondurulmuş etin çözüldükten sonra bir kısmının kullanılarak diğerinin yeniden buzluğa konulması çok yanlıştır. Bu şekilde bir uygulama ile etler mikrop kapar ve insan sağlığına zarar verebilir. Ayrıca kurbanlık hayvanlar kesilirken yapışan kıllar mikrop üremesine dolayısıyla etin bozulmasına neden olur."

İNSAN SA?LI?I İÇİN ET TÜKETİMİNİN ÖNEMİ Atasever, et tüketiminin insan sağlığı için çok önemli olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Ancak ülkemizde et tüketimi gelişmiş ülkelere göre azdır. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde kişi başına yıllık 60 ila 90 kilogram arasında et tüketimi düşerken, Türkiye'de bu oran 20-30 kilogram arasındadır. Özellikle çocukların gelişimi için et tüketimi çok daha önemlidir. Ancak çocuklara yedirilen etin çok iyi pişirilmesi gerekir. Ayrıca bir seferde çok aşırı et tüketimi sindirim sisteminde bozulmalara neden olabilir." Kesilen hayvanın etinde sarılık ve kan pıhtısı, iç organlarında ise parazit görülmesi halinde bir veteriner hekime başvurulmasını isteyen Atasever, "Hayvanlardan insana geçen yaklaşık 200 çeşit hastalık bulunuyor. Bu nedenle kurbanlıklar hijyenik bir ortamda kesilip, etlerin buzdolabında saklanması, tüketilirken de iyi pişirilmesi gerekir" dedi. Sakatatların tüketilmesinde de herhangi bir sorun olmadığını anlatan Atasever, sakatatların minareller açısından çok zengin olduğunu, ancak su oranının yüksek olmasından dolayı çok kolay bozulduğunu vurguladı.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

08.12.2007, 08.12.2006, 08.12.2005, 08.12.2004, 08.12.2003, 08.12.2002, 08.12.2001, 08.12.2000, 08.12.1999, 08.12.1998, 08.12.1997, 08.12.1996, 08.12.1995, 08.12.1994, 08.12.1993, 08.12.1992, 08.12.1991, 08.12.1990, 08.12.1989


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.