HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 MAYIS 2021, PERŞEMBE

FIFA ve UEFA da para canlısı

13.10.2005 00:00:00
"Futbolun para girdabında boğularak ölme riskiyle" karşı karşıya olduğu konusunda Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanı Joseph Blatter'ın Financial Times Gazetesi'nde dile getirdiği görüşlere İtalyan teknik adam Fabio Capello'dan tepki geldi.

İtalya Birinci Futbol Ligi'nin (Serie A) ünlü takımlarından FC Juventus Teknik Direktörü Fabio Capello, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ve UEFA yetkililerinin bu konuda kulüp ve oyunculara yüklenmeye hakkı olmadığını savunarak, "FIFA ve UEFA da çok kazanmak için ellerinden geleni ardına koymuyor" dedi.

Capello, İtalya'daki La Repubblica Radyosu'ndaki canlı yayında yaptığı konuşmada, "Elbette kimi oyuncular var ki çok para kazanıyorlar. Ama futbolun para girdabında boğularak ölme tehlikesiyleyüzyüze olması sadece kulüpler veya oyuncularla sınırlı değil. Müsabakalar söz konusu olduğunda, FIFA ve UEFA yetkilileri de 'az kazanalım' duygusuyla hareket etmiyorlar" diye konuştu.

Fazla para kazanma isteğinin FIFA ve UEFA yetkilileri için de  geçerli olduğunu savunan Capello, sözlerini şöyle sürdürdü: "Milli takımları daha fazla oynatabilmek için lig maçlarını kırpma uğraşı içindeler. FIFA da, kendi kazancını artırabilmek için uluslararası turnuvalar icat etme uğraşında." Capello'nun tepkisine neden olan Blatter ise dün Financial TimesGazetesi'nde yayımladığı bir eleştirel yazıda, kulüp ve oyuncuların aşırı para kazanma tutkularının futbolu öldürebileceğini ve bu olguyla mücadele etme zamanı geldiğini savundu.

Blatter, batı tarzı "vahşi kapitalizmin" para girdabına sürüklediği futbolun, adeta ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Futbolun kökenlerini kurtarabilmemiz için bu para tutkusuna artık (dur) deme zamanı geldi. Eğer bu başarılamazsa, büyük kulüpleri ellerine geçirerek dünya futbolunu kontrolleri altına almış durumdaki gruplar, bu para tutkuları yüzünden, dünyada 1 milyar 300 bin kişinin oynadığı futbolu da öldüreceklerdir." Blatter, genç yeteneklerin transfer işlemlerinin adeta "köleliğinyeni bir türünü" çağrıştırdığına değinerek, taraftarların 1 yılda elde edemedikleri gelirin bazı futbolcular tarafından 1 ayda kazanılması olgusunu da ağır bir dille eleştirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.