HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 13 MAYIS 2021, PERŞEMBE

Filistin'de kritik hazırlıklar

08.10.2005 00:00:00
Filistin'de, parlamento seçimlerine birkaç ay kala, Hamas'ın ardından iktidardaki El Fetih Hareketi'nin silahlı kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı da seçimlere katılmayı planlıyor.

Beytüllahim'deki Maan Haber Ajansı'na açıklama yapan örgütün Batı Şeria komutanlarından Ebu Uday, halen İsrail cezaevlerinde bulunan Mervan Barguti, Nasır Üveys, Cemal Havileh ve Bekir Ebubekir gibi isimlerin de seçimlere gireceklerini açıkladı. "İsrail cezaevlerinde ve dışarıda adaylarımız var" diye konuşan Ebu Uday, kendi adaylarının yanında olacaklarını ve onlara destek vereceklerini belirtti. Bu arada, Hamas'ın seçimlere katılmaması için İsrail'in yoğun baskısıyla karşı karşıya kalan Filistin Ulusal Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın, hem bölgede süren şiddet eylemleri, hem de Hamas'ın seçimlerden güçlü çıkabileceği endişesiyle, Ocak ayında yapılacak seçimlerin ertelenmesini düşündüğü öne sürülüyor. Bu söylentilere karşı Mahmud Abbas, Filistin gazetelerinde yer alan açıklamalarında, "seçimlerin zamanında yapılacağını" teyit etti. Hamas'ın sözcüsü Müşir el Masri ise "seçimlerin erteleneceğine ilişkin bir bilgileri olmadığını" ifade etti. Masri, "seçimlerin zamanında yapılması, halkın bir talebi haline gelmiştir" derken, seçimlerin ertelenmesine yönelik bir teşebbüsün, verilen sözlerin tutulmaması anlamına geleceğini belirtti. Filistin'de seçimlerin yapılıp yapılmayacağı tartışılırken,  parlamentonun "seçimlere kadar işbaşında olacak yeni bir hükümet kurması" yolunda Abbas'a yetki vermesinden sonra, Başbakan Ahmed Kurey hükümetinin gelecek hafta istifa etmesi bekleniyor. Kurey, halenbazı sağlık sorunları nedeniyle, Ürdün'de tedavi altında bulunuyor. Abbas ile Kurey'in anlaşmazlıkları basına yansırken, Abbas'ın, bölgede durumu değiştirmeye yönelik çabalarına, Kurey'in bir "engel"olarak ortaya çıktığı, bunun da özellikle mali ve güvenlikle ilgili reformların hayata geçirilmesini geciktirdiği görüşü savunuluyor.  Bu arada, Kurey'in Abbas'ın yerine oynadığı söylentileri de bulunuyor.

Cevat KIŞLALI


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.