HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Fransa Irak'a karşı sertleşiyor

19.08.2001 00:00:00
Yıllardır sürdürülen ılımlı politikanın terk edilmesiyle Bağdat'a yönelik yeni bir ABD-İngiliz hava saldırısı için zemin hazırlanmasından korkuluyor

Foreign Report dergisinde yayınlanan bir makaleye göre ABD'nin Irak'a uyguladığı sert politikalara yıllardır karşı çıkan Fransa, Saddam'ın "taviz vermez tutumu" karşısında politikasını değiştiriyor. Bu değişiklik çerçevesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin son günlerde iyice gerildiği gözleniyor. Fransa, Birleşmiş Milletler ambargosunun durdurulması için defalarca çağrıda bulunmuş, ABD ve İngiliz uçaklarının ırak'ı bombalamasına da sıcak yaklaşmamıştı. Bunun arkasında, Fransa'nın Irak ordusuna yaptığı silah satışından oldukça yüklü bir alacağının olması yatıyor. Ayrıca, Fransa, ambargonun kaldırılması durumunda, Irak petrollerine yatırım yapmak için hazır bekliyordu. Fransa'nın uluslararası platformda Irak'tan desteğini çekmeye başlamasıyla iki ülke arasındaki ilişkilerde soğuma gözleniyor. Saddam, Fransa'nın bu uzaklaşma politikasına misilleme yaparak 4 buçuk milyon değerindeki petrol ve yeniden yapılandırma sözleşmelerini iptal etti. Asıl korkulan konu ise, Fransa'nın "Amerikan politikasına yakınlaşması" nın, Irak'a karşı yeni bir hava saldırısı ihtimalini gündeme getirmesi. Eylül'de yapılacak olan Birleşmiş Milletler toplantısından önce, Amerikan-İngiliz müttefik kuvvetlerinin Irak'a düzenleyeceği bir saldırının sürpriz olmayacağı Foreign Report' dergisi tarafından da vurgulanıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.