HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Gençlik kamplarda güzel

07.08.2019 00:00:00

Bu yaz icmal Gençlik, 30'u aşkın ilde gençlere dönük kamplar düzenledi.

Ortaokul-lise çağında olan ve üniversitede okuyan binlerce genç eğlendi, eğitildi. Tebrik ediyorum İcmal Gençlik derneklerini…

Bu kamplar özlenen-istenen gencin ahlâklı, donanımlı, vatan, bayrak, millet ideali ile yetişmesinde çok önemli rol oynuyor.

Her şeyden önce aynı ortamı paylaşmak, özverili davranmayı, hoşgörüyü, arkadaşlığı, kardeşliği yaşamayı sağlıyor. En küçücük bir kavganın, itişip-kakışmanın olmadığı bu kamplarda doya doya insan olmanın genç olmanın hazzı yaşanıyor.

Gençlere Yüce Kitabımız Kur'an öğretiliyor. Hiç bilmeyenler Kur'an'a çıkıyor; bilenler ezberler yapıyor, yüzünden okumalarını, güzel tecvitli kıraatli öğreniyorlar. Kur'an'ın anlamı ve manası üzerinde öncelikle duruluyor.

İlahi korosu, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği, marşlar korosu her gün yeni müzikal etkinliklerle devreye giriyor. Çok güzel icralar oluyor.

Sonrası ise kampın en eğlenceli yönü başlıyor: Geziler, tarihi ve kültürel alanları kapsıyor. Eğlenceler, paintball, go-kart, at binme, yüzme havuzu, halı saha maçları, tenis ve langırt turnuvaları, piknikler… 4-5 saat süren bu eğlence etkinlikleri çocukları doyuruyor.

Sabah kahvaltıları, öğle yemekleri, akşam yemekleri ücretsiz veriliyor. Hiçbir etkinliğe gençler para ödemiyor.

Akşamleyin önce ilmihal ve fıkıh dersi var: Abdest, gusül, namaz, temizlik yolları, gencin dikkat edeceği adap ve usuller belletiliyor. Burada zikretmeden geçemeyeceğim: "Kur'an ve Sünnet Işığında Büyük İslâm İlmihali-Namaz" kitabı baş şaheserdir. Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızın bu eseri, namaz konusunda Türkçe yazılmış 1.274 sayfalık tek eserdir. Her konu önce ayetlerle, sonra hadislerle ve ulemanın görüşleri ile ele alınmış, ehli sünnet ve ehlibeyt ekollerini muhtevi şekilde izahlarla namazı ve öncesi hazırlık aşamaları detaylandırılmıştır. Okuması kolay,  anlatımı basit, çok zevkli bir eserdir. Bu kamplarda başucu kitabımız olmuştur.

Sonrasında tasavvuf eksenli konular, irşâd, ikaz, tebliğ, nefis ve mertebeleri, ruhun yüceltilmesi, zikir ve güzel ahlâk konuları, Peygamber ve evliya hayatından örneklerle sunulmuştur.

Son olarak Türkiye'de ve dünyada yaşayan gencin, tarihten günümüze, günümüzden gelecek kuşaklara uzanan akıl, ruh, fikir ve hayal dünyasını biçimlendirecek tarihi, ekonomik, sosyal ve siyasal konular ele alınmaktadır.

"Hoş geldin Atatürk" vurgusuyla bizden biri olan dindar Atatürk anlatılıyor. İslam Aleminin birlik adresi Ehlibeyt anlatılıyor…

Ekonomik ve siyasi buhranların içindeki dünyada, yeni bir çağın tetikleyicisi ve belirleyicisi Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal Devlet Milli Devlet projeleri özellikle öğretiliyor.

Atatürk'ün evladı, Müslüman-Türk genci modelini yetiştirmede kararlı ve yol gösterici olan Prof. Dr. Haydar Baş Hocamıza da, bu gençlere madden ve manen sahip çıktığı için minnettarız.

Allah (c.c) sağlıklı ve uzun ömürler versin inşaallah…

 
Dr. Abdullah Terzi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.