HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Göçmenlere Yunan zulmü

13.06.2001 00:00:00
Atina'da yayımlanan Katimerini gazetesi, 30 Mayıs'ta "Nuri Reis"adlı teknede yakalanarak, Girit adasına götürülen 166 kaçak göçmenden bazılarının karşılaştıkları "kötü muamele" sonucu hastanelik olduklarını yazdı.

Katimerini, Dünya Doktorları Yunanistan Şubesi'nin dün yaptığı "Dünya Doktorları, sığınma başvurusunda bulunan bazı kişilerin, onları korumakla görevlendirilen bazı görevlilerinin tacizine uğradıklarına ilişkin iddiaları, üzülerek teyit eder" şeklindeki açıklamasına yer verdi.

Hanya Devlet Hastanesi'nde görevli Doktor Nikos Sybrakis'in olayı doğruladığını belirten Katimerini, Sybrakis'in 4 kişinin hastanede muayene ve tedavi edildikten sonra taburcu edildiklerini açıkladığını belirti. Katimerini, Dünya Doktorları Örgütü gönüllülerinden Sybrakis'in tedavi edilen 4 kişinin dışında tümü erkeklerden oluşan başka göçmenlerin de fiziksel tacize uğradıklarına ilişkin izler gördüğünü söylediğini kaydetti.

Bu arada, gazete, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Yunanistan Şubesi Üyesi Petros Mastakas'ın, mültecilere yönelik tacizin bazı "aşırı gayretli" görevliler tarafından gözaltına alındıkları ilk günlerde yapıldığının belirlendiğini açıkladığını bildirdi.

Mastakas'ın, olayın yetkililere iletilmesinin hemen ardından söz konusu görevlilerin değiştirildiğini de açıkladığını yazan Katimerini,ayrıca Deniz Ticaret Bakanlığı'nın Dünya Doktorları Örgütü'nün raporu çerçevesinde acil bir soruşturma başlattığını kaydetti.

Katimerini, Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin kaçak göçmenlerin gözaltı koşullarının "kabul edilemez" nitelikte olduğunu vurgulayarak, acil iyileştirme istediğini de vurguladı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.