HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Gönül Dostları

21.05.2001 00:00:00
Ebû Süleyman Darani

"Bir dostundan, bir uygunsuz hareket görürsen hemen tenkid etme. Çünkü onu tenkid ederken sana, önce yaptığından daha zor ve ağır gelecek bir söz söyleyebilir."

"Bir kimse, bir mümini gözünde küçültür, kendini ondan daha kıymetli zannederse, hangi ibadeti yaparsa yapsın, tad ve zevkine varamaz."

Haram ve şüphelilerden şiddetle sakınır ve;

"Farkında olmadan, şüpheli bir lokma yemiş olsam, bir Cumadan öbür Cumaya kadar içimde bir ateş yanar ve acısını hissederim" buyururdu.

"Kul, Allah-ü Teala'dan haya ederse, Allah-ü Teala onun ayıplarını örtüp, insanlardan gizler, hatalarını affeder. Kıyamet günü hesabını kolay eyler."

"Bütün işlerde, kulun niyeti Allah-ü Teala'nın rızası olursa, o işin sonu mutlaka iyi olur."

Ebu Süleyman Darani hazretleri sohbetleri esnasında şöyle buyurdu:

"Bugünü, düne eşit olan zarardadır."

"Ahiret için sana faydası olmayan kimse ile arkadaş olma."

"Allah-ü Teala benim sağ gözüme, Cehennem'in yedi tabakası ile Azab etse razı olurum. Azabın birazına da öbür gözüme niye koymuyor diye düşünmem. Zira, O'nun beni için en faydalı olanı yaptığını bilirim."

"Bir gece, uyku bastırdığı için biraz uyudum. Rüyamda gördüm ki, bir huri bana; "Beş yüz senedir beni senin için yetiştiriyorlar, sen ise uyuyorsun" dedi.

"Bir kimse, güzel bir amel işleyince, bunu kendi gayretleri ile değil de, Allah-ü Teala'nın lütfu, ihsanı ve yardımı ile yapabildiği iyi bilirse, o kimsenin, ucba kapılması, ibadetini beğenmesi mümkün değildir.

Ebu Süleyman Darani hazretleri güzel ahlak sahibi, güler yüzlü ve hoş sohbet sahibi idi. Ayrıca çeşitli halleri ve kerametleri görülürdü. Fakat o, hallere ve kerametlere önem vermezdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.