HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Güçlü ordu bize lazım mı?

09.07.2019 00:00:00

Oğlum Haydar'ın yemin törenine katıldık… Duygulandık, heyecanlandık ve gurur duyduk.

İyi ki ordumuz var. İyi ki hepimiz askeriz ve Mehmetçiğiz…

Yemin töreni belli bir usûl çerçevesinde de olsa çok güzel… Atatürk'ün zafere ulaştırdığı ve modern tarzda olgunlaştırdığı Türk Ordusu, her türlü yıpratmaya karşı yine dipdiri ve taptaze…

Atatürk vurgusu, bağımsızlık ve göreve sadakat vurgusu çok üst düzeyde…

Bilirsiniz, bizde askere gitmeyen, askerden kaçan, hatta özrü nedeniyle askere gidemeyene hoş bakmazlar. Kız vermezler, iş vermezler… Askerlik önemli bir kişilik tamamlayıcısı ve sosyal konumun belirleyicisidir. Asker millete yakışan da budur.

Yemin törenlerinin lüzumsuz görenlere şaşarım… Milli ruhu, milli duygu ve heyecanı, milli birliği sunması ve yaşatması anlamında çok çok güzel bir işlev görüyor. Asker ocağını halka, asker ailelerine açan ve gösteren önemli bir misyonu var.

Türk generaller güçlü insanlar… Komutanlar da öyle…. Ama Fetö ile başlayan süreç, Balyoz, Ergenekon derken, ordunun Genelkurmay başkanını bile terörist yaftası ile tutuklayan anlayış, orduyu mahvetmiş… Önce imanlar çalınmış, Peygamberimize iman etmeyenler de Yahudi Hristiyan da kurtulmuştur anlayışı ile başlayan akabinde, vatan, bayrak, millet ve ordu kavramlarının içini boşaltan tutumlar bize çok zarar vermiştir. Dini ve Milli bütünlüğümüz örselenmiştir. Peygamber ocağı, Peygambersiz bırakılmıştır.

Daha Fetö olayı cemaat bazında algılanırken, hizmet ediyorlar diye bakılırken, Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in "Bu bir CIA organizasyonudur. Milletin önce imanını, sonra vatanını yok edecekler" aman dikkat diye uyarmıştı.

Milleti, devleti, askeri ilk ve tek uyaran oydu. Bu nedenle Fetöcüler, Fetöseverler onu o zaman bu zaman hiç sevmediler, hiç sevmezler… Ama sadece o haklı çıktı.

Bu süreçte ordumuzun aldığı ağır yaraları sarmak, onarmak ve çok güçlü kılmak zorundayız. Aksi halde bugün ekonomik tasarruflar bahanesiyle asker sayımızı azaltma, bedelliyi kalıcı hale getirmek, terhisleri hızlandırmak doğru olmamıştır.

Askerine bakan millet, geleceğine en büyük yatırımı yapmış olur. Atatürk'e bağlılık ve yolunu izlemek askerin önemli işi olmuştur. Askerlerine de bu sevgiyi ve bağlılığı aşılamaları çok güzel… Vatan sevgisi, devlet bağlılığı, millet uğruna şehadeti göze alma çok güzel hedeflerdir.

Kendi silahlarımızı kendimizin imal etmesi, savaş sanayimize yerli bazda önemlilik verilmesi, bağımsızlık için şart ve elzemdir. Bu konuda çok geri kaldık. Milli politikalara ve milli hedeflere odaklanmalıyız.

Bugün Partiot'lara veya S-400'e mahkûm olmak çok üzücüdür. Kendi hava savunma sistemlerimizi, F-35'ten daha güçlü uçaklara sahip olmamızı beklemek bizimde hakkımız olmalıdır.

Güçlü ordu bize bu coğrafyada çok çok lazım…

 
Dr. Abdullah Terzi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.