HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Gürültü hasta ediyor

18.07.2001 00:00:00
Gaziantep Çevre Müdürü Mesut Niziplioğlu, uzun süre gürültüye maruz kalanların, performansları ve verimliliklerinin düşeceğini söyleyerek gürültünün, kişilerde geçici ve sürekli işitme bozuklukları meydana getirdiğini ifade etti Niziplioğlu, 80 desibelin üzerindeki gürültüye maruz kalanların gürültülü ortamı terketmesinden bir süre sonra gürültü yorgunluğuna bağlı olarak duymasının azalacağını belirtti.

Kan basıncını bile etkiliyor

Gürültünün, kan basıncı artışı, dolaşım bozuklukları, solunumda vekalp atışında hızlanma ve ani refleksler gibi fizyolojik etkileri bulunduğunu vurgulayan Niziplioğlu, şöyle devam etti: "Kişide zamanla davranış bozuklukları, öfkelenme, sıkılma, genel rahatsızlıklar meydana gelir. Gürültü, çalışan kişiyi rahatsız ederek verimini düşürür ve iş kazalarına yol açar.

Asabileştiriyor

Gürültüden dolayı asabileşme, sinir sisteminin bozulması ve daha ileri ruhi belirtilerin ortaya çıkması; sesin özelliği, kişinin duyarlılığı, yapılan iş, sesin sürekli olup olmaması ve gürültü kaynağı gibi faktörlere bağlıdır."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.