HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Hindistan’da tam kapanma gündemde

Son 24 saatteki can kaybı sayısı 3 bin 780 ile salgının başından bu yana en yüksek seviyeye çıktığı Hindistan'da muhalefet hükümete ikinci defa tam kapanma uygulaması için çağrı yaptı. 3 ay süren ilk kapanmada ülke ekonomisinin yüzde 24 küçülmesi nedeniyle endişeli olan Modi hükümeti tam kapanmaya sıcak bakmıyor
05.05.2021 16:33:00
Hindistan’da tam kapanma gündemde
Hindistan’da tam kapanma gündemde

Vaka sayısının 20 milyon 665 bini, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 226 bini aştığı Hindistan'da son 24 saatte 3 bin 780 kişinin hayatını kaybetmesiyle salgının başından bu yana bir günde kaydedilen en yüksek can kaybı sayısına ulaşıldı. Salgının iyice kontrolden çıktığı ülkede hükümete tam kapanma baskısı arttı. 1.4 milyara yaklaşan nüfuslu ülkede ana muhalefetteki Kongre Partisi tam kapanma çağrısı yaptı. Kongre Partisi sağlık hizmetlerinin çökme noktasına geldiğini ve bulaşım zincirini kırmak için tam kapanmanın gerekli olduğunu açıkladı. İktidar bugüne kadar tam kapanmanın yaratacağı ekonomik etki nedeniyle bu çağrılara yanaşmıyordu. 30 Nisan'da 400 bin ile dünya rekoru kıran günlük vaka sayısı Salı günü 355 bine düştü. Hükümet vaka sayılarının azalmaya başladığını söylese de test sayılarının da benzer bir şekilde azalması çok sayıda vakanın fark edilemiyor olabileceği anlamına geliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kongre Partisi Sözcüsü Pawan Khera, "Tam kapanmayı uygulamak zorundayız, sağlık hizmetlerinin normale dönebilmesi için başka bir şansımız yok" dedi. Partinin üst düzey siyasetçilerinden Rahul Gandhi de virüsün yayılımını durdurmanın başka bir yolu olmadığını söyledi. Hindistan'da muhalefetin yanı sıra iş dünyası ve sağlık uzmanları da tam kapanma çağrısı yapıyor. Ülkedeki bilim kurulunun da iki haftalık bir tam kapanma için hükümete baskı uyguladığı biliniyor. ABD'nin en üst düzey halk sağlığı yetkilisi Dr. Anthony Fauci de Hindistan'daki durumu "son derece ciddi" olarak nitelemiş ve kitlesel aşılamanın yanı sıra sahra hastanelerinin kurulması ve ulusal çapta tam kapanma uygulanması gerektiğini söylemişti.

Geçen yıl tam kapanmıştı

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 2020'de yalnızca dört saat önceden haber vererek tam kapanma uygulamıştı. Hazırlıksız yakalanan pek çok göçmen işçi ülkenin bir ucundaki işlerinden diğer uçlarındaki memleketlerine yüzlerce kilometre yürümek zorunda kalmış, bazıları yolda ölmüştü. Nisan-Haziran 2020 arasında uygulanan bu önlem ülke ekonomisinin yüzde 24 küçülmesine yol açmıştı. Hükümet o dönem bir daha sokağa çıkma yasağı uygulamanın ekonomiye çok daha kötü etkileri olabileceği uyarısında bulunmuştu. Hindistan'ın şu an yaşadığı ikinci dalgada siyasi partilerin mitingleri, dini festivaller ve gevşek güvenlik önlemlerinin etkisi olduğu belirtiliyor. Ülke genelinde bugüne kadar 222 bin kişinin koronavirüs nedeniyle öldüğü açıklandı. Fakat gerçek sayının çok daha yüksek olmasından endişe ediliyor. Çok sayıda büyük kentte ölüleri gömecek veya yakmak için odun yığacak alanların kalmadığı ifade ediliyor. 

Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.