HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

İftar sofrasından doymadan kalkın

16.10.2005 00:00:00
İftarda aşırı yemek yemenin sağlık açısından risk oluşturduğunu belirten uzmanlar "iftar sofrasından doymadan kalkmak büyük bir erdemdir" dedi.

Samsun Devlet Hastanesi Halk Sağlığı ve İç Hastalıklar Uzmanı M. Emin Dinççağ, iftarda aşırı yemek yemenin sağlık açısından risk oluşturduğunu ve iftar sofrasından doymadan kalkmanın büyük bir erdem olduğunu söyledi. Ramazan ayında beslenme kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Dinççağ, iftarda birden ve aşırı yemek yemenin doğru olmadığını ve iftara önce çorbayla başlamak gerektiğini, çorbanın ardından da hafif bir şeyler yedikten sonra ara vermenin ve daha sonra tekrar yemek yemenin doğru olduğunu kaydetti. Ramazan ayında turşu gibi yiyeceklerin yenmemesi gerektiğine işaret eden Dinççağ, Ramazan'ın sigara bağımlılarının sigarayı bırakmaları için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Ağır yeyin ve bol bol su içinTatlı ve meyvelerin iftardan bir süre sonra yenmesi gerektiğini ifade eden Emin Dinççağ, "Uzun bir oruç süresinden sonra yemek yerken lokmaları iyi çiğnemek ve bu arada bol su içmek gerekir. Ağır yağlı yiyecekler yerine az yağlı, mümkünse sıvı yağlarla yapılmış yiyecekler yenmelidir. Salata yenilmesi hem sindirim sistemi, hem de bağırsakların sağlığı için gereklidir. Kabızlık probleminin çözümü için bol sıvı alınmalı, posalı yiyeceklere ağırlık verilmelidir. Kepek ekmeği, bol meyve ve sebze yemekleri yanında, kuru incir ve kayısı kabızlık probleminin çözümüne yardımcı olabilir. Sofradan doymadan kalkmak erdemdir. Yemekten sonra yürüyüş yapmak da sağlık açısından faydalıdır" dedi.


Senteks
Panax nedir
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.