HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

İKÖ zirvesine 'Mecca-Cola' damgası

17.10.2003 00:00:00
İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) Malezya'da düzenlenen 10. devlet ve hükümet başkanları zirvesi, İslam liderlerini biraraya getirmesinin yanı sıra kolada ABD tekelini kırmaya çalışan Mecca Cola'nın tanıtımı için de uygun bir zemin oluşturdu.

Sadece bir içecek değil

Mecca Cola'nın kurucusu Tevfik Mahluki, zirve çerçevesinde düzenlediği basın toplantısında, zirvenin resmi içeceği olan kolasını,''sadece bir içecek değil, siyasi ve ideolojik bir taahhüt" olarak niteleyerek, bu kolayı içenlerin aynı taahhüdü paylaştığını belirtti. Fransa'da yaşayan Mahluki, Müslümanların artık şikayet etmeyi bırakıp bir şeyler yapması gerektiğini söyleyerek, "Satın aldığınız ürünlere ödediğiniz paraların kimlere gittiğini düşünün" dedi.

Gelirin yüzde 20'si Filistinlilere

Böyle bir kolayı üretmeyi, İsrail'in Cenin katliamının ardından düşünmeye başladığını belirten Mahluki, 11 aydır dünyanın çeşitli köşelerinde piyasalarda olan Mecca Cola'nın satışlarından elde edilen gelirin yüzde 20'sinin Filistinli çocuklara gittiğini belirtti.

Mecca Kızılderi kabilesinin ismi!

Mahluki, kendilerinin şiddete karşı olduğunu da ifade ederek, bu çerçevede Hamas ya da İslami Cihad gibi terör örgütlerini desteklemediklerini söyledi. Mecca Cola tüketicilerinin sadece Müslüman olmadığını, her türlü ırk, din ve dilden, Amerikan emperyalizmine karşı çıkan birçok insanın bu kolayı tercih ettiğini belirten Mahluki, Mecca kelimesinin İslam dünyası için önemli olan Mekke şehrinden mi geldiğinin sorulması üzerine, bu kelimenin Amerikalıların katlettiği Kızılderili kabilelerinden birinin ismi olduğunu savundu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.