HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 08 MAYIS 2021, CUMARTESİ

İpekyolu Festivali başladı

29.09.2005 00:00:00
Suriye'nin başkenti Şam'da yapılan "Silk Road Festival" (İpekyolu Festivali) törenini Suriye Arap Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı organize etti.

Festivale Suriye Turizm Bakanı Sadullah Ağa Kala, Şam Valisi Beşar Müfti, Türkiye Cumhuriyeti Şam Büyükelçisi Halit Çevik'in yanı sıra Lübnan, İran, Rusya gibi bir çok ülkenin Büyükelçileri katıldı. İpekyolu Festivali'nde Suriye devlet sanatçıları, eski çağlardaki yolculukları ve alış verişleri canlandırıldı.

Orta Asya birliğiSuriye Turizm Bakanı Sadullah Ağa Kala, festivalin açılış konuşmasında Orta Asya ülkeleri arasındaki ortak noktaların AB üyeleri arasındakinden fazla olduğuna değindi. Kala, "Orta Asya 15. yüzyılın sonuna kadar önemli ticaret merkezlerinden biri idi. İpekyolu'nun kapatılması ile Orta Asya geri kaldı. Bağımsızlık sonrası bölge tekrar ekonomik olarak güçlenmeye başladı ve İpekyolu yeniden canlandı. Bu, dünyanın önde gelen ülkelerinin nazarını buraya çevirdi. Şimdi önümüzde bazı seçenekler var. Bunlar; dünya ekonomisinin sonsuz hammadde üreticisi olmak, bir sonraki emperyal gücün gelmesini beklemek veya Orta Asya'da ciddi bir birlik oluşturmaktır" dedi.  Festivalde Suriye Arap Cumhuriyeti Devlet sanatçılarından oluşan yaklaşık 200 kişilik ekip, Romalılar, Bizanslılar, Moğollar ve Osmanlılar zamanında kervancılık yapıldığı dönemleri bir müzikal gösteri ile canlandırdı. Festival daha sonra havai fişek gösterisi ile son buldu. Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen İpekyolu Festivali'nin çeşitli etkinliklerle 30 Eylül 2005 tarihine kadar süreceği bildirildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.