HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

IRA'dan barışa darbe

15.08.2001 00:00:00
IRA, yayımladığı bildiride, örgütün nihai olarak bazı silahlarını imha etme olasılığını göz ardı etmediğini belirterek, "İngiliz ve Protestanların yakın zamandaki taleplerinin tamamen kabul edilemez" olduğunu kaydetti.

Bildiride, kararın gerekçesi olarak, bölgenin İngiliz yanlısı Birlikçilerin, IRA'nın silahlar konusunda uzattığı zeytin dalını reddetmesi gösterildi ve İngiltere, barış sürecindeki taahhütlerini yerine getirmemekle suçlandı.

Önerisini, beklenmedik, çok zor bir karar olduğunu belirten IRA, Birlikçilerin önerisini reddetmesinin ve İngiltere'nin haftasonunda Kuzey İrlanda hükümetini 24 saat askıya almasının "tamamen kabul edilemez" olduğu kaydedildi.

Bildiride, "önerimizi, ilerletecek şartlar varolmadığı için geri çekiyoruz" denildi.

IRA, geçen hafta, Kanadalı General John de Chastelain'in başkanlığındaki bağımsız silahsızlanma organıyla İngiliz yönetimine karşı 30 yıldır sürdürdüğü gerilla kampanyasında kullandığı silahları "kullanım ötesine" koymak için güvenli bir yöntem üzerinde anlaşmıştı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.