HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

İstanbul 'transfer noktası' oldu

 
İngiltere'de otel karantinasından kaçınmak isteyen Pakistan, Hindistan kökenli İngiliz vatandaşları, Türkiye üzerinden seyahat ederek İngiltere'nin uyguladığı pahalı otel karantinasından paçayı sıyırıyor.
06.05.2021 17:30:00
İstanbul 'transfer noktası' oldu
İstanbul 'transfer noktası' oldu
 
YENİ MESAJ / DETAY HABER
 
İngiltere'nin koronavirüs önlemleri kapsamında 'kırmızı liste'ye aldığı vaka sayısı yüksek ülkelerden seyahat edenler, dönüşlerinde otelde karantina uygulamasından kaçınmak için Türkiye üzerinden uçuş yapıyor. Türkiye, 40 ülkenin yer aldığı kırmızı listede bulunmuyor. Bu ülkelerden İngiltere'ye gidecek yolcular, İngiltere'de otelde karantina için ödeyecekleri kişi başına 1750 sterlin masraftan kaçınmak için önce İstanbul'daki bir otelde konaklıyor ve uçuşuna oradan devam ediyor. İstanbul'dan gelen yolcuların ise İngiltere'ye varışlarında evde karantinada olması gerekiyor.
 
İstanbul'da otel sudan ucuz
 
İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye konuşan İstanbul'daki bir otel çalışanı, Pakistan, Hindistan ve Bangladeş gibi 'kırmızı liste' ülkelerinden seyahat eden İngiliz vatandaşlarının kalışına tanıklık ettiğini söyledi. BBC ayrıca Pakistan'dan İngiltere'ye gelen yolcularla da görüştü. Bu yolcular, yakınlarının düğün veya cenazesine katıldıklarını, dönüşte otelde kalacak bütçelerinin olmadığını ifade etti. Yolcular, listede olmayan herhangi bir ülkeden İngiltere'ye döndükten sonra 10 gün evde karantinada kaldıkları sürece hükümetin Covid önlemlerini ihlal etmiş olmuyor. Bu arada Türkiye, Hindistan'da vaka sayılarının artması üzerine bu ülkeden gelen yolcuların yurtlarda karantinaya alınması kuralı getirdi.
 
İngiltere'nin şartı ağır
 
İngiltere, seyahat düzenlemeleri kapsamında, Covid-19 vakalarının yoğun şekilde görüldüğü bazı ülkelerden seyahat edenlere 10 gün devletin onayladığı bir otelde karantinada kalmasını zorunlu tutuyor. Bu otel konaklaması kişi başına yaklaşık 1750 sterline mal oluyor ve bu gideri yolcuların karşılaması gerekiyor. Bradford'taki Oltrax Travel seyahat acentesinden Aşir Havece, Pakistan'dan seyahat eden bazı müşterilerinin yüksek otel masraflarıyla karşı karşıya kaldığını, bu nedenle bazılarının dönüş yapamadıklarını belirterek, Türkiye üzerinden 15-20 seyahat organize ettiğini söyledi. Havece, İstanbul'da otel masrafıyla birlikte toplam giderin 600 sterlin civarında olduğu ve İngiltere'deki 1750 sterlin otel masrafı karşısında bunun uygun görüldüğünü belirtiyor. İngiltere, 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında 'tam kapanma' uygulamasına geçilmesine rağmen Türkiye'yi 'kırmızı liste'ye almadı. 
 
İngiltere olayın farkında
 
İngiltere'nin Bradford kentinde yaşayan Mohammed Saad, 23 Mart'ta cenaze için Pakistan'a gittiğini, 10 Nisan'da ise dönüş biletinin olduğunu belirterek, "Türkiye'de 450 sterlin harcadım. Ekstra tatil gibi oldu" dedi. 21 yaşındaki öğrenci Haşir ise Pakistan'dan dönerken İstanbul'da havalimanında birçok İngiliz vatandaşı ile karşılaştığını söyledi. Otel karantinası masrafı için "O parayı bulmam mümkün değil, üniversite öğrencisiyim" diyen Haşir, 7 Mayıs'ta İngiltere'ye döneceğini anlattı. 
İngiltere Ulaştırma Bakanlığı ise seyahat öncesi son 10 günde 'kırmızı listede' olmayan bir ülkeden gelenlerin İngiltere'ye girişi bakımından bir sorun olmadığını, bu kişilerin evlerinde karantina olması gerektiğini ifade etti.
Bakanlık, kuralların kırmızı liste ülkelerinden İngiltere'ye girişleri önlemeyi amaçladığını kaydetti. 
 
Türkiye'nin kuralları hafif
 
Yurtdışından Türkiye'ye giriş yapan yolcuların son 72 saatte yaptırdıkları negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekiyor. Ülkeden ayrılırken de test yaptırılması gerekiyor. Yabancı turistler ülkedeki kapanma uygulamalarından muaf tutuluyor. Türkiye Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise Hindistan'dan ülkelerine dönecek yabancıların Covid-19 riski nedeniyle karantinada kalmamak için Türkiye'ye gelerek tatil yaptıkları iddialarını yalanladı. Bakanlık, seyahat öncesi son 10 gün içinde Hindistan'da olup Türkiye'ye gelenler, valiliklerce belirlenen yerlerde 14 gün karantina altında tutulduğunu belirtti. Ancak aynı uygulama Pakistanlılar ve Bangladeşliler için geçerli değil! BBC'ye konuşanlar da Pakistanlılar...
 
 
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.