HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

İşte katliamın delili!

15.09.2005 00:00:00
Telafer'de kimyasal silah kullanan Amerikan işgal gücü  askerleri, halka dağttığı bildirilerde 'bağ ve bahçelerden bir şey yemeyin, zehirlenirsiniz' uyarısında bulunuyor.

Trajedi yaşanıyor

İki haftadır, savaş alanına çevrilen Telafer'de bir insanlık trajedisinin yaşandığı, kentten kaçan görgü tanıklarının ifadeleriyle daha da netleşiyor. Saldırıyı yöneten Amerikalı Tümgeneral Rick Lynch'in askerlere, direnişçileri bulmak için şüphelendikleri yerleşim birimleri yakınlarında kimyasal silah kullanma emri verdiği ve birçok bölgede Napalm bombası kullanıldığı belirtiliyor.

Sokaklar ceset dolu

Görgü tanıkları, sokakların yanmış  insan bedenleri ve ölmüş hayvanlarla dolu olduğunu bildirdiler. Amerikan ordusunun uçaklardan attığı bildirlerde ve megafonlarla yapılan duyurularda, halktan bağ ve bahçelerden kopardıkları herhangi bir meyve ya da sebzeyi yememeleri istendi.Günlerdir saldırıyı durdurun çağrısı yapan Irak Kızılay'ı ve insani yardım örgütlerine kulaklarını kapatan ABD yönetimi, Telafer'de yüzlerce evi yerle bir etti. Kızılhaç'tan yapılan açıklamada da bu bilgi doğrulanırken, ölü sayısının beklenenin üzerinde olduğu belirtildi. Açıklamada öldürülenlerden büyük çoğunluğunun siviller olduğu vurgulandı.

Hastanelere gitmelerine izin verilmiyor

Hastanelerin kontrol altında tutulduğunu bildiren Telaferliler, yaralıların bile kent içindeki sağlık kuruluşlarına gitmelerine izin verilmediğini kaydediyorlar. Ailesiyle birlikte Musul'a sığınan Muaz Timur adlı Türkmen de bir yandan kara saldırısı sürerken diğer yandan bombardımanın devam ettiğini belirtti. Halen hayatta olduğuma inanamıyorum" diye konuşan Telaferli Türkmen, "bombardıman birçok evi yerle bir etti. Sünnilere ait 7 cami, okullar, dükkanlar, su ve elektrik tesisleri tamamen kullanılamaz hale getirildi" dedi. Telafer'den kaçan Türkmenler, saldırılarda asıl rolü, Peşmergeler ve Şii Bedir Tugaylarının söylediler. Irak Türkmen Halk Partisi de yayınladığı bildiride, aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 500 kişinin öldüğünü açıkladı.

Ölü bir kent

21 kasım 2004 tarihinde ABD askerlerinin Felluce saldırısı sırasında napalm kullandığını yazan İngiliz Sunday Times gazetesi kıdemli muhabiri Simon Jenkins, gördüklerini şöyle anlatıyordu. (Kaybolmuş bir halk, bir çöl, ölü bir kent... ve siz buna zafer mi diyorsunuz) "Vietnam'da Amerikalılar bir köyü kurtarmak için onu yerle bir ederlerdi. Irak'ta ise bir kenti kurtarmak için onu yerle bir ediyoruz. Öyle görülüyor ki, tıpkı Vietnam'da olduğu gibi ABD askerleri Felluce'de de yasaklanan napalm ve beyaz fosfor kullanmaktadır.


Senteks
Panax nedir
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.