HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Kırmızı çizgi!

04.06.2021 00:00:00

Dilimize yerleşmiş bir tabir vardır. "Kırmızı çizgi!"

Ne hikmetse bu terim daha çok siyasiler tarafından kullanılır. Ancak bu sihirli kelimenin en büyük özelliği en çok ihlal edilmesidir! 

Siyasiler birbirleriyle ortak bir işe kalkışınca, kendilerince "kırmızı çizgilerini" dile getirirler. Anlaşmalar, sözüm ona kırmızı çizgiler üzerinde yapılır. Bir zaman sonra çizginin ya rengi değişir ya da çizgi kaybolur ortalıktan…

Nedir bu "kırmızı çizgi"? 

"Kırmızı çizgi" birilerinin ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyeceği hassasiyetleridir. Herkesin kendince vazgeçilmez şartları, düşünceleri, idealleri vardır ve buna da "kırmızı çizgi" derler…

Türk siyasi tarihinde "kımızı çizgi" diye adlandırılan çizgilerin silindiğini çok gördük. Bu ifade kirlendi ve anlamını yitiren kavramlar arasına girdi. 

Birileri sözünün arasında "kırmızı çizgimiz" falan gibi cümleler kullanınca (istisnalar hariç) gülüp geçiyoruz! Sadece biz mi? 

Kargalar da gülüp, uçuyor semalarda…

Herkesin ağzında sakız olan bir "kırmızı çizgiden" bahsedelim; o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. 

Çok eskilerden beri biliyorduk ama son Ayasofya'daki lanet hutbesinden sonra, gördük ki çoğunun Atatürk hakkında "kırmızı çizgi" diye bir derdi yokmuş. 

Muhalefetten cılız birkaç tepkinin dışında en belirgin tepki Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Avukat Hüseyin Baş tarafından dile getirildi. 

Gördük ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında en sağlam ve en belirgin "kırmızı çizgisi" olan Bağımız Türkiye Partisi'dir.

Bu konuda ebedi Genel Başkan Prof. Dr. Haydar Baş'ın ve muhteşem kadrosunun geçmişte ortaya koyduğu mücadele dillere destandır.

Şimdi de Bağımsız Türkiye Partisi'nin muhteşem Genel Başkanı Avukat Hüseyin Baş'ın ortaya koyduğu destansı mücadele tarihe geçecektir. 

Biz geçmişte çok "kırmızı çizgi" gördük ama şimdilerde rengi değişmiş, anlamı değişmiş, maksadı değişmiş…

Gördük ve şahit olduk ki en belirgin "kımızı çizgi" menfaat olmuş, çıkar ilişkileri olmuş, para olmuş, şöhret olmuş. 

Gözlemlerimize göre, toplumda oluşmuş genel kanaat; "kırmızı çizgi" artık idealleri, inançları, davaları değil; çıkarları temsil ediyor. Kim kimin "çıkar çizgisine" dokunsa, kıyametler kopuyor…

Şu bilinmelidir ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetimizin en "kırmızı çizgisi Atatürk" olmak zorundadır. 

Bu sebeple ülkemizi karış karış gezip "Atatürk vatandır", "Atatürk bayraktır", "Atatürk bir milletin birleştirici harcıdır" diye haykıran Prof. Dr. Haydar Baş'ın kadrosu ve evladı Avukat Hüseyin Baş iş başındadır. 

Sizi bilmem ama biz onların kırmızı çizgisinin Atatürk olduğunu gördük, duyduk ve çok sevindik. İyi ki varlar…

 
Uğur Kepekçi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.