HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 13 HAZİRAN 2021, PAZAR

Korsanlar da Bitcoin'ci oldu

Uluslararası bilgisayar korsanlarının fidye taleplerinde artık Amerikan Doları yerine Bitcoin istemesi, dijital para biriminin kalıcı olarak hayatımıza girdiğine dair bir gösterge olarak yorumlanıyor
16.05.2021 10:10:00
Korsanlar da Bitcoin'ci oldu
Korsanlar da Bitcoin'ci oldu

Uluslararası bilgisayar korsanlarının fidye taleplerinde artık Amerikan Doları yerine Bitcoin istemesi, dijital para biriminin kalıcı olarak hayatımıza girdiğine dair bir gösterge olarak yorumlanıyor.

En son geçtiğimiz hafta bilgisayarları hacklenen petrol taşımacılığı şirketi Colonial Pipeline, tüm operasyonlarını durdurmak ve bilgisayar korsanlarına 5 milyon dolar değerinde Bitcoin'i fidye olarak ödemek zorunda kalmıştı.


Siber güvenlik firması PurpleSec'e göre, 2018'den bu yana bilgisayar korsanlığı olaylarının yarısından çoğunda Bitcoin olarak fidye ödemesi talep ediliyor.

Bitcoin denetlenemiyor

Bitcoin transfer işlemlerinin kolay, hızlı ve daha az maliyetli olmasının arkasında kimlik doğrulamaya ihtiyaç doğurmaması geliyor. İki 'Bitcoin cüzdanı' arasında dijital paranın aktarılması için sadece bir 'cüzdan adresine' ihtiyaç duyuluyor ve işlem en fazla birkaç dakika sürüyor.

Bu, aynı zamanda devletlerin düzenleme kurumları açısından en çok endişeye neden olan özellik.

Bitcoin'in denetlenmeye elverişli olmaması, terörizmin finansmanında ve kara para aklama işlemlerinde kolayca kullanılabilmesi anlamına geliyor. Bu nedenle örneğin Binance gibi dev kripto para piyasaları, ABD'de inceleme altında tutuluyor.


Günlük hayattaki kullanımı artıyor

Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin günlük hayattaki kullanımları ise yaygınlaşıyor. Amerikan Futbolu oyuncusu Russell Okung, geçtiğimiz yıl maaşının bir kısmını Bitcoin ile alarak bu konuda bir ilke imza atmıştı.

Gelişmekte olan ve ekonomileri kırılgan ülkelerde de dijital paralar, fiyatlarındaki aşırı dalgalanmalara rağmen daha güvenli bir yatırım ve alışveriş aracı olarak görülüyor.

Örneğin Arjantin'de her geçen gün daha fazla ev sahibi, evlerini dijital paralara karşılık satışa sunuyor.

Türkiye'de ise Merkez Bankası'nın nisanda yayımladığı yönetmelikle, kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı olarak kullanılması yasaklanmıştı.logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.