HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Kosova'da Türkler secimlere hazırlanıyor

30.07.2001 00:00:00
Kosova'da sonbaharda yapılacak seçimlerin hazırlıkları sürerken, en güçlü etnik partilerden biri sayılan Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP), hiçbir partiyle koalisyona gitmeyi düşünmüyor.

AGİT seçim bölümü kayıtlarına göre, seçimler için şimdiye kadar 3 bağımsız aday, 28 parti ve bir koalisyon kaydını yaptırdı. Bu partilerarasında, 16 Arnavut, 2 Türk, 3 Boşnak, 1 Roman, 1 Haskali, 1 Mısırlı ve 4 Sırp partisi bulunuyor.

AGİT Kosova Misyonu Şefi Daan Everts, seçim hazırlıklarının iyi gittiğini belirtiyor. Kosova'da 17 Kasım'daki genel seçimlere katılacak seçmen sayısı 1 milyon olarak tahmin ediliyor. Kosova'daki genel seçimleri 180 kadar uluslararası gözlemcinin de izlemesi bekleniyor.

Türk partileri

Seçimlere katılacak etnik toplulukların partileri de yoğun bir hazırlık içinde.

En güçlü etnik partilerden biri sayılan Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP), tüm tekliflere rağmen hiçbir partiyle koalisyona gitmeyi düşünmüyor. Parti yetkilileri, bu seçimlerde güçlerini ölçmek istediklerini belirtiyorlar.

KDTP, geçen yıl yapılan yerel seçimlere nüfus ve seçmen kaydı formlarının Türkçe olmayışı nedeniyle katılmayı kabul etmemişti. O seçimlere katılan Türk Halk Partisi ise, ancak 500 kadar oy toplayabilmişti.

Türk partileri, Kosova'da senelerdir süren kriz yüzünden Türkiye'de geçici olarak yaşamakta olan binlerce vatandaşını da oy kullanmaları için seçmen kayıtlarını yaptırmaya çağırıyor.

KDTP lideri Mahir Yağcılar, Kosova'nın dışında bulunan Kosovalı Türk seçmenlerin oy kullanmaları gerektiğini, çünkü Kosova'daki yakınlarının temel haklarını savunabilmeleri için onların da oylarına ihtiyaç duyduklarını ifade ediyor.

Öte yandan Boşnak partilerden üçü; Demokratik Eylem Partisi (SDA), Müslüman Demokratik Değişim Partisi (MDRP) ve Boşnak Demokratik Eylem Partisi (SDAB), "Vatan Koalisyonu" olarak seçimlere birlikte gitme kararı aldı. Kosova Boşnak Demokratik Eylem Partisi ise ortaya koyduğu şartlar kabul edilmediği için koalisyona girmedi.

Kosova'da Roman, Haskali ve Mısırlı partileri de seçimlere gireceklerini açıkladı. Kosova'da yaşayan Sırpların 4 partisinin Belgrad'taki yetkili makamlara kayıt yaptırdığı yönündeki bilgilere rağmen, şu ana kadar bu partilerin seçimlere katılıp katılmamayacağı kesinlik kazanabilmiş değil.

Sırplar direniyor

Kosova'daki Sırp liderlerinden Yugoslavya'nın Kosova Koordinasyon Komitesi Başkanı Momçilo Traykoviç, Kosova'da Kasım ayında yapılacak genel seçimlere Sırpların girmesi için bazı şartların yerine getirilmesini istedi.

Traykoviç, Sırpların seçimlere girebilmeleri için her şeyden önce,uluslararası toplumla yapılan anlaşmaların hayata geçirilmesini şart koştu. Kosova'daki Sırpların güvenliğinin sağlanması, kaçanların evlerine geri dönmesi, kayıp ve kaçırılanların kaderlerinin belirlenmesini de isteyen Traykoviç, sonbahar seçimlerine kadar bu şartların yerine getirilmesinin imkansız olduğunu ifade etti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.