HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Kripto dolandırıcılık

24.04.2021 00:00:00
'Kripto dolandırıcılık' seslendirme dosyası:

Türkiye'nin gündemi bir anda kripto para borsasındaki Cumhuriyet tarhinin en büyük dolandırıcılık olayına kilitlendi.

Önce kripto para borsası Thodex'in internet sitesine erişilemedi, ardından da Thodex'in sahibi, bazı bakanlarımızla da fotoğrafları bulunan Faruk Fatih Özer'in yurt dışına kaçtığı tespit edildi. Tam 2 milyar dolar buhar oldu ve dolandırılan mağdur sayısının da 391 bin civarında olduğu belirtildi.

Bu dolandırıcılık, Çiftlikbank'ın tosuncuğunu gölgede bıraktı.

Tüm servetlerini Thodex'e yatıran bazı mağdurların intihar haberleri geliyor.

Thodex'e yapılan operasyon neticesinde 78 kişi için yakalama kararı çıkartıldı. Sonuç ne olur bilinmez, bekleyip görmek lazım ama şu bir gerçek ki bu 2 milyar dolara tekrar ulaşabilmek mümkün değil.

Kripto yani dijital paralarla ilgili görüşlerimizi, 8 Ekim 2020 tarihinde gazetemizde yayımlanan "Dijital para 'milli' olmalıdır" başlıklı yazımızda detaylıca ifade etmiştik. Bugün yaşanan rekor dolandırıcılık olayı, ne kadar haklı olduğumuzu açıkça gösterdi. Önemine binaen bu yazımı aynen aktarıyorum:

"Malların takası yöntemiyle başlayan ticaret, önce madeni para, sonra banknot, sonra plastik para (banka kartları) ve son olarak da dijital paraya kadar geldi. 

Bundan sonra ne çıkar bilinmez.

Zamanın ihtiyaçlarına göre şekillenen bu çeşitlilik, kimileri için işlerin dönmesi anlamına gelirken, çok azınlık olan kimilerine göre de en önemli bir sömürü vasıtası haline dönüştü.

Paranın madeni, banknot, plastik ya da dijital olması bir şey değiştirmiyor; para, paradır, hepsinin misyonu aynıdır.

Para; Prof. Dr. Haydar Baş'ın sık sık verdiği "bıçak" örneği gibidir.

Bıçak bir vasıtadır, katilin elinde insan öldüren bir suç aleti; kasabın elinde ise et doğrayan, insanlara hizmet için kullanılan önemli bir alettir. Bıçak nasıl kullanan insanın niyetine göre faydalı ya da zararlı oluyorsa, para da aynen böyle bir vasıtadır.

Art niyetli sermaye gruplarının ya da devletlerin elinde para, ülkeleri ve milletleri sömüren, onları modern köle haline getiren çok tehlikeli bir sömürü vasıtası iken, bağımsız devletlerin elinde milletlerine hizmet eden en önemli hizmet vasıtasıdır.

Önemli olan paranın neyin karşılığı olduğu ve de hangi amaçla kullanıldığıdır.

Kapitalist ülkelerde, başta Kapitalizmin kalesi olan ABD olmak üzere parayı devletler basmaz; güçlü sermaye gruplarının kontrolündedir.

Amerikan Merkez Bankası (FED) Yahudi kökenli bir aileye aittir, para basma hakkı bu aileye aittir, Amerikan devleti de dahil bu parayı borç olarak almaktadır.

Yoksa ABD'nin 35 trilyon dolara yakın resmi borcunu neyle izah edeceksiniz? Ki, ABD'nin önemli kuruluşlarından AllianceBernstein şirketinin hazırladığı rapora göre ABD'nin gerçek borcu açıklanan bu resmi borcun 18 katından fazladır, 400 trilyon dolara yakındır.

ABD'de durum buyken, Kapitalizmin pençesinde olan ülkelere ise FED'in bastığı doların karşılığı para basılması dayatılmaktadır. Ve yıllardır da ülkeler böyle yapmaktadır.

Çağın modeli, Prof. Dr. Haydar Baş'a ait olan Milli Ekonomi Modeli'ne göre, para, emek ve üretimin karşılığı olmalıdır. Bu, devletlerin bağımsızlık hakkıdır.

Senyoraj gelirini bu şekilde devreye koymak, devlet olmanın olmazsa olmazıdır.

Bir devlet, emek ve üretimi karşılığı senyorajını devreye koymuyorsa, asla bağımsız olamaz; köleliği ve sömürge olmayı baştan kabul etmiş demektir.

Ve maalesef Türkiye olarak yıllardır borç aldığımız doların karşılığı kendi paramızı basıyoruz. Bu da bizi otomatikman bağımlı yapıyor.

Prof. Dr. Baş'ın ifade ettiği gibi, doların tercümesi olarak parasını basan ülkemizde bir kuruş Milli Para yoktur. Diğer kapitalist ülkeler için de durum aynıdır.

Borç aldığımız doların bize hem kur yükü, hem faiz yükü, hem de taviz yükü vardır.

Milli Ekonomi Modeli'nde ifade edildiği gibi, doların karşılığı para basmak, devletin sonyoraj gelirini doları basanlara devretmesi anlamına gelmektedir.

Şimdi gelelim dijital para mevzuuna… Nasıl banknot ya da metal para devletler tarafından, milletlerinin emek ve üretimleri karşılığı basılmalıysa, dijital paralar da öyledir.

Bugün meşhur olan dijital para Bitcoin, bizler için dolar gibidir, bize ait değildir.

Dolara bağımlılık bizim için nasıl sömürülmek anlamına geliyorsa, bu tür bize ait olmayan dijital paralara bağımlılık da aynı anlama gelmektedir.

İnternetin yaygın olarak kullanıldığı bir dönemdeyiz ve artık dijital para da bir ihtiyaç haline gelmektedir. Ve devletler hem güvenlik açısından hem de sömürülmemek için kendi dijital paralarını geliştirmek zorundadır. Ama şu bir gerçek ki, normal paralarını özgürleştirmeyenler, dijital paralarını asla özgürleştiremezler.

Dijital para, Milli Ekonomi Modeli'nin para konusunda belirttiği gibi, devlet tarafından üretilmelidir ve milletin emek ve üretimi karşılığı devreye konulmalıdır.

Milli Ekonomi Modeli'ni 2008 yılından sonra kısmen, 5 Mart 2013'ten sonra da tümüyle uygulamaya başlayan Çin, dijital para konusunda da çok önemli çalışmalar ortaya koydu.

Çin Merkez Bankası'nın yeni geliştirdiği dijital para biriminin pilot programlar kapsamında para transferlerinde kullanılmaya başlandığı bildirildi.

South China Morning Post gazetesinde yer alan habere göre, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifey, son bir yılda dijital para birimiyle 1,1 milyar yuan (162 milyon dolar) değerinde 3 milyon 130 bin para transferi yapıldığını belirtti. Fan, yeni dijital para biriminin Şiongan ve Şıncın gibi büyük kentlerde test edildiğini, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları sırasında da bir pilot programın yürütülmesinin planlandığını ifade etti.

Çin Merkez Bankasının geliştirdiği yeni dijital para biriminin halihazırda büyüyen çevrim içi ve mobil ödeme altyapılarının gelişimine katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Çin, uyguladığı Milli Ekonomi Modeli'nin nimetlerinden her sahada istifade ediyor.

Dijital para mutlaka devreye konulacaksa, aynen Çin'in yaptığı devlet eliyle ve devlet güvencesiyle devreye konulmalıdır.

Darısı Türkiye'nin başına…" 

Milli Ekonomi Modeli'nden istifadeyle sunduğumuz çözüm, sadece Thodex gibi bireysel dolandırıcılık olayları için değil, aynı zamanda dijital para üzerinden tüm küresel sömürüler için milleti ve devleti koruyacak tek çözümdür.

Dijital para ancak bu şekilde devletin ve milletin hizmetine sunulabilir.

 
Murat Çabas / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.