HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Meltem Şenel: Afetlere dayanıklı gökdelen

22.06.2021 00:00:00
'Meltem Şenel: Afetlere dayanıklı gökdelen' seslendirme dosyası:

Bir bina inşa etmek istediğimizde önce arazi alırız, mimar binanın taslağını ve projesini oluşturur; sonra mühendis, inşaat yöneticisi ve diğer profesyonellerden oluşan bir ekip ayarlanır ve inşaata başlanır.

Bu verdiğim örnek, size asıl anlatmak istediğim konuyu daha iyi izah edebilmem için. Çünkü bir binanın oluşumu için neler yapılması gerektiğini az ya da çok herkes bilir. Mimar çizer hesaplar, mühendis ve ekibi uygular.

Arazi kazılır, temel atılır, malzemeler yerini bulur, hepsi bir bütün olur. Neticede sapasağlam bir bina oluşur.

Bu makalenin sonu nereye gider acaba soruları oluştu sanki!

Mimar ile inşaat ekibinin işbirliği ve ortaya çıkarttığı proje bana Bağımsız Türkiye Partisi'ni hatırlatır. Neden mi?

Hepimizin bildiği gibi Bağımsız Türkiye Partisi'nin mimarı merhum Genelbaşkanımız Prof. Dr. Haydar Baştır. O ki araştırdı, hesapladı ve tasarladı. Nerede hangi kaynağı temin edebilir, buldu. Maddiyatı nasıl karşılar, çözdü. Taslağı nasıl proje haline dönüştürür, çizdi.

Neticede bağımsız bir Türkiye'nin simgesini oluşturan Milli Ekonomi Modeli'ni ortaya koydu.

Sadece Türkiye değil, bağımsızlığın anahtarı bütün dünyayı kurtaracak modeldir MEM.

Projemizeki bazı faktörler mekân, senet, işçi, güvenlik, maddiyat ve sarfedilen emeğin sonuç itibariyle yapının hizmete sunulması. Düpedüz aynı hayat koşullarındaki gibi.

Farzedelim ki devasa bir bina inşaa etmek istiyoruz, ihtiyaçlarımız nelerdir?

Arazimiz Türkiye Cumhuriyeti, tapumuz Lozan Antlaşması, mimarımız Haydar Baş hocam, inşaat yöneticimiz Hüseyin Baş, mühendisler Bağımsız Türkiye Partisi'nin kadrosu ve profesyonel ekibi biz parti üyeleriyiz.

Tekrar projemize bir göz atalım! Hocam 2013 senesindeki tweetinde ne demiş? "Dünyada can, mal, namus, din ve vicdan emniyeti kalmadı. Ama Türk'ün dünyaya adalet dağıttığı günde bunların hepsi doya doya yaşanır." İşbu ki projemizde yer alan unsurlardan ibaret.

Pekii madem! Mekânımız tamam, projemiz çizilmiş, temelimiz atılmış, malzemeler hazır. Şimdi neyi bekliyoruz? Hani mimar çizer hesaplardı, mühendis ve ekibi uygulamaya geçerdi?

Bu şantiyenin artık biran önce son bulmasını, binanın deprem gibi afetlerde her türlü muhalefete karşı dimdik ayakta durmasını, Genel Başkanımız Hüseyin Baş'ın yönetimi altında ebedi Genel Başkanımızın projesinin uygulanmasını temenni ediyorum.

Adalet ve insanın her konuda güvencini sağlayan bu yapının en üst katında yer alıp, o cennet manzarayı izlemeyi hak kazananlardan olmak istiyorum.

Niçin mi Bağımsız Türkiye Partiliyim? Çünkü ben milletimi, kültürümü, dinimi ve vatanımı bir çatı altında toplamak istediğim için. Çünkü ben bu ailenin bir parçası olduğum için. Çünkü ben Türkiye'mi sonsuz sevdiğim için.

 
Misafir Kalem / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.