HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Model uyduda birinciyiz

20.06.2019 00:00:00

Bazı şeyler satır aralarında kaynayıp gidiyor maalesef… Gazetelerde küçücük köşe haberi olarak kayboluyor… Tv'ler yer vermiyor, bile…


Gönlüm elvermedi, sizinle paylaşayım istedim. Gündelik siyaset ve ekonomik kaygılar, ağırlaşan sorunlar bize esas işimizi, insanımızı, gencimizi, eğitimimizi, başarılarımızı, onlara olan özlemi unutturdu doğrusu…


Bakın şu başarıya… Amerikan Astronomi Topluluğu (ASA) ve NASA işbirliğiyle düzenlenen, dünyanın en prestijli model uydu yarışması Cansat'ta, İstanbul Teknik Üniversitesi takımı şampiyon oldu.


California, Arizona State ve Manchester gibi dünyanın meşhur 40 üniversitesi arasında, bizim gençlerimizin başarısı çok çok önemlidir.


Kendimize ait uydumuz yok. Ismarlama uydularla idare ediyoruz. Başka ülkelerin rampalarından uydu atıyoruz. Bizim gençlerimizin hayali, projesi bizleri aştı ve geçti. Dünyada birinci oldular… En prestijli model uyduyu yaptılar…


Türkiye AR-GE'ye gerekli kaynak ayırmıyor. Yapay zekânın uygulamaya girdiği çağımızda, biz okçulukla uğraşıyoruz. Garip değil mi? Destekler okçuluğa… Bilimi, teknolojiyi ve buna bağlı çalışmaları görmezden geliyoruz.


İstanbul Teknik Üniversiteli şu çocuklarımıza bakın… Akılları, zekâları nicedir. Onları alkışlıyorum. Onlara destek verelim. Bu işi büyütüp geliştirelim.


İşin ilginç yanı, aynı yarışmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 5'inci İstanbul Gedik Üniversitesi 7'inci, ODTÜ 13'üncü, Başkent Üniversitesi 14'üncü, İstanbul Şehir Üniversitesi 15'inci, Gebze Teknik Üniversitesi 17'inci ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi 18'inci oldu… 40 üniversite içinde önlerde bizim üniversite takımlarımız yer aldı.


Türkiye'mizin çok ama çok meselesi var. Siyasi, ekonomik, sosyal vs… Ama en önemli mesele insan eğitimi, eğitilmiş insan meselesidir.


Eğitimde çok çok kötüyüz. Hedefler, sistemler, yeni yeni uygulamalar… Ama bir türlü taşlar yerine oturmuyor.


Prof. Dr. Ata SElçuk hocamız diyor ki: "Ben inanıyorum, her gün 25-30 dahi Türk çocuğu doğuyor." Doğrudur. Ama bu çocukları ele alıp, yetiştirip, imkânlar verip, projelerini hayata geçirmek zorundayız.


Rahmetli Atatürk, uçak yaptı ve sattı. Biz şu an ne haldeyiz… Kargasını yapıp Paris'te sergiledik! Bu mu olmalıydı 90 sene sonra geleceğimiz nokta… Lütfen kendimize gelelim… Şu pırıl pırıl gençlerimizi destekleyelim, baş tacı edelim.

 
Dr. Abdullah Terzi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.