HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Montesinos'un yakalanmasına FBI yardım etmiş

27.06.2001 00:00:00
Amerikalı yetkililer, Venezüela'nın başkenti Caracas'ta önceki gün gözaltına alınan Peru'nun eski istihbarat kurumu başkanı Vladimir Montesinos'un Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) yardımıyla yakalandığını belirttiler.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Reeker, "ABD'nin Peru ve diğerlerine Montesinos'un yakalanması için yardım ettiğini" söylerken, FBI'ın operasyona katılımı konusunda ayrıntı vermedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan isminin açıklanmasını istemeyen yetkililer de, FBI'ın Montesinos'un yakalandığı operasyona oldukça "derin" bir şekilde katıldığını belirttiler. Peru'nun Japon asıllı eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori döneminde istibarat kurumu başkanı olan ve hakkında birçok rüşvet dosyası bulunan kaçak sanık Vladimir Montesinos, uzun süreden beri gizlendiği iddia edildiği Venezüela'da önceki gün yakalanmıştı. Montesinos'un büyük yolsuzlukları, Alberto Fujimori'nin Japonya'yasığınmasına ve Peru ulusal meclisi Kongre tarafından makamından azledilmesine sebep olmuştu. Geçen yıl Eylül ayından beri kaçak olan Montesinos'un kah Panama'da, kah Venezüela'da olduğu iddia ediliyordu.

Beş yıllık üçüncü dönem cumhurbaşkanlığı arayışında başarılı olamayan ve Japonya'ya kaçan Alberto Fujimori, istihbarat şefi Montesinos'un içinde yer aldığı yolsuzluk rezaletiyle patlak veren krizin ardından 20 Kasım'da istifa etmiş, anayasal bildirimde bulunmadan Japonya'nın başkenti Tokyo'ya sığınmıştı.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.