HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

NATO Makedonya'ya HAZIRLANIYOR

23.06.2001 00:00:00
ABD'nin, NATO'nun Makedonya'ya olası operasyonuna lojistik destek vermeye hazır olduğu, ancak şimdilik bununla yetineceği, asker gönderme konusunun ise kesinlik kazanmadığı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski'nin, Arnavut milislerin silahları bırakmalarını ve af planının uygulanmasını denetlemek amacıyla asker gönderilmesine ilişkin resmi talebine, NATO'nun olumlu yanıt vereceğini açıklamasının ardından, asker göndermeye hazır olduğunu belirten Almanya, Fransa, Yunanistan, İspanya, Çek Cumhuriyeti ve İtalya'nın aksine, ABD'nin "şimdilik" asker gönderme konusunda kesin karar vermediğini söyledi.

Powell, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'le birlikte yaptığı açıklamada, ABD'nin asker göndermek yerine, bölgede halen görev yapan 700 Amerikan askerinin, Makedonya'daki operasyon için buraya kaydırılmasının mümkün olabileceğini ifade etti.

NATO Genel Sekreteri George Robertson ile görüştüğünü belirten Dışişleri Bakanı Powell, ABD'nin, NATO tarafından bu gücün oluşturulması fikrine destek verdiğini söyleyerek, "Washington henüz asker katılımı konusunda karar vermedi, ancak operasyona katılımın birçok seçeneği bulunuyor" diye konuştu.

Bu arada, Dışişleri Bakanlığı'ndan, adını açıklamayan üst düzey bir yetkili, ABD'nin asker göndermeyeceğini, lojistik ve istihbarat alanında destek vermeye ise hazır olduğunu söylerken, Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili de "Biz, NATO üyesiyiz. Öyle ya da böyle katılacağımız kesin" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.