HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Nijerya'da kaçırılan 100 kişi serbest bırakıldı

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın Zamfara eyaletinde 8 Haziran'da silahlı kişilerin kaçırdığı 100 kişinin serbest bırakıldığı bildirildi

 
21.07.2021 23:19:00
Nijerya'da kaçırılan 100 kişi serbest bırakıldı
Nijerya'da kaçırılan 100 kişi serbest bırakıldı

Zamfara Polis Sözcüsü Muhammed Shehu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, silahlı kişilerin, 8 Haziran'da Zamfara eyaletine bağlı Manawa köyünde kaçırdığı 100 kişiyi serbest bıraktığını belirtti.

Shehu, "Hükümet, herhangi bir fidye ödemeden rehinelerin koşulsuz serbest bırakılmasını başarıyla sağladı." dedi.

Serbest bırakılanların çoğunun emziren anneler ve çocukları olduğunu aktaran Shehu, bu kişilerin sağlık durumları iyi olduğunu ifade etti.

Otlak kavgası

Devlet Başkanı Muhammed Buhari, güvenlik sorunları nedeniyle daha önce eyaleti "uçuşa yasak" bölge ilan ederek bölgedeki madencilik faaliyetini yasaklamıştı.

Zamfara eyaleti, 5 yıldır hayvancılıkla uğraşan Fulaniler ile çiftçilik yapan bazı kabilelerin şiddetli çatışmalarına sahne oluyor. Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler, çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve kendilerine saldırdığını iddia ediyor.

Bölgede çatışmalar nedeniyle yaklaşık 2 bin kişi hayatını kaybetmiş, binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. 2019'da iki grup, aralarındaki çatışmaları bitirecek barış anlaşmasını imzalamış ve 2 binden fazla çete üyesi silah bırakmıştı. AAlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.