HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 OCAK 2022, CUMARTESİ

Omicron Türkiye aktarmalı uçuyor

Türkiye'de henüz koronavirüsün Omicron varyantına rastlanılmadığı ifade edilirken, Tunus'taki ilk Omicron vakasının Türkiye'den seyahat eden Kongolu bir yolcuda tespit edildiği açıklandı. Daha önce de Belçika, Avrupa'da Omicron varyantı tespit eden ilk ülke olmuş ve bu hastanın Mısır'dan Türkiye aktarmalı olarak gelen bir yolcu olduğunu bildirmişti

06.12.2021 16:30:00
Omicron Türkiye aktarmalı uçuyor
Omicron Türkiye aktarmalı uçuyor

EYÜP KABİL / DETAY HABER

Kuzey Afrika ülkesi Tunus, Güney Afrika Cumhuriyeti üzerinden yayıldığı düşünülen Omicron varyantının ilk vakasının ülkeye Türkiye'den seyahat eden bir yolcuda görüldüğünü açıkladı.

Tunus'un Covid-19 kurulundan Dr. Hachemi Louzer, ülkedeki ilk Omicron vakasının İstanbul Havalimanı'ndan Tunus'a giden Kongolu bir yolcuda tespit edildiğini açıkladı.

23 yaşındaki Demokratik Kongo Cumhuriyeti vatandaşının, 3 Kasım'da İstanbul'dan uçtuğu Tunus Uluslararası Havalimanı'nda yapılan testte pozitif çıktığı ve sonrasında Pastör Kamu Sağlığı Enstitüsü'nde yapılan incelemelerde Omicron varyantı saptandığı belirtildi.

Louzer, bu kişiyle birlikte seyahat eden ve aralarında erkek kardeşinin de bulunduğu yolcuların negatif çıkmasına rağmen karantinaya alındığını söyledi.

Belçika'daki ilk vaka da Türkiye'den gitmişti

Belçika da, Avrupa'da Omicron varyantı tespit eden ilk ülke olmuş ve bu kişinin Mısır'dan Türkiye aktarmalı olarak gelen bir yolcu olduğunu açıklamıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Omicron varyantıyla ilgili 3 Aralık Cuma günü yaptığı açıklamada Türkiye'de Omicron varyantına rastlanılmadığını duyurmuştu.

Tunus sağlık yetkilileri, ilk olarak Botswana'da görülen ve dünyaya Güney Afrika'yı seyahat eden kişilerden yayılan Omicron varyantı nedeniyle bazı seyahat kısıtlamaları getirmişti. Koronavirüs salgını nedeniyle siyasi çalkantılara da sahne olan ülkede, son iki ayda aşılama hızlanmıştı. Tunus'ta bugüne dek 25 bin kişi Covid'den öldü.

Omicron'un 'olağan dışı' semptomu açıklandı

Omicron'u ilk tespit eden kişi olan Güney Afrika Tabipler Birliği Başkanı Dr. Angelique Coetzee, varyant ile ilgili yeni bilgiler verdi.

Omicron vakalarında, Delta varyantı ile enfekte olan Covid-19 hastalarında gördüklerinden biraz farklı olan 'olağandışı semptomlar' ile karşılaştıklarının altını çizen Dr. Coetzee, Omicron'u teşhis etmekte oldukça faydalı olacağını düşündüğü yeni semptomu açıkladı.

BBC'den Andrew Marr'a konuşan Coetzee, diğer enfeksiyonlardan ayırt edici semptomun boğazda kaşıntı hissi olduğunu söyledi ve Omicron pozitif bir erkek hastada bu durum ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

'Hasta boğaz ağrısından değil boğazda kaşıntı hissinden mustaripti' diyen Coetzee, geçtiğimiz günlerde Omicron'un ana semptomlarını açıklamıştı.

Koku ve tat alma duyusu kaybolmuyor

Omicron bulaşan hastaların daha önceki varyantlara yakalananlardan farklı semptomlara sahip olduğunun altını çizen Dr. Coetzee, tedavi ettiği hastalara dayanarak başlıca semptomların yorgunluk, vücut ağrıları ve baş ağrısı olduğunu belirtti.

'Semptomları daha önce tedavi ettiklerimden çok farklı ve çok hafifti' diyen Coetzee, daha önceki açıklamasında hastaların yaklaşık yarısının aşısız olduğu bilgisine dikkat çekmişti.

Coetzee, Wuhan ve Delta'da görülenin aksine bu varyant ile enfekte olanlardan hiçbirinin koku veya tat alma duyusunu kaybetmediğini ifade etti. Coetzee, ayrıca Omicron'a yakalanan kişilerde Delta varyantının aksine oksijen seviyelerinde büyük bir düşüş olmadığını söyledi. Bu varyanta yakalananlarda hafif bir öksürüğün olabileceğinin altını çizen uzman isim, 'Enfekte olanlardan bazıları şu anda evde tedavi ediliyor' dedi.

Omicron yeni bir pandemi mi?

Avrupa Birliği (AB) Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Herman Goossens ise koronavirüsün Omicron varyantının yeni bir pandemiye yol açabileceğini söyledi.

Güney Afrika ve İngiltere'den "rahatsız edici" bilgiler aldığını belirten Goossens, yeni varyant nedeniyle çok endişeli olduğunu vurguladı. Goossens yaptığı açıklamada, "Omicron ile bu pandeminin yeni bir aşamasına girdik, aslında bu neredeyse yeni bir pandemi" diye konuştu.

Belçikalı profesöre göre, Omicron ile ortaya çıkan durum, geçen yıla göre daha kafa karıştırıcı ve belirsiz. Geçen yıl, belirli önlemler sonucu salgının üstesinden gelinebileceğinin bilindiğine işaret eden Goossens, "Şimdi yeni varyantın çok şey yapabileceğini görüyoruz. Bu, durumu daha da zorlaştırıyor" dedi.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan yeni açıklama 38 ülkede yeni koronavirüs türünün tespit edilmesine rağmen Omicron varyantından henüz kimsenin ölmediği belirtildi. DSÖ, ayrıca varyantın ne kadar bulaşıcı olduğunu, daha ciddi enfeksiyonlara neden olup olmadığını, tedavilerin ve aşıların ne kadar etkili olduğunu belirlemenin haftalar alabileceğinin altını çizdi.Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

06.12.2020, 06.12.2019, 06.12.2018, 06.12.2017, 06.12.2016, 06.12.2015, 06.12.2014, 06.12.2013, 06.12.2012, 06.12.2011, 06.12.2010, 06.12.2009, 06.12.2008, 06.12.2007, 06.12.2006, 06.12.2005, 06.12.2004, 06.12.2003, 06.12.2002


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.