HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 MAYIS 2021, PERŞEMBE

Paris'te öfkeli gençler 40 otomobili ateşe verdi

04.11.2005 00:00:00
Fransa'nın başkenti, Paris yakınlarındaki Clichy-Sous-Bois banliyösünde geçen perşembe günü iki gencin polisten kaçarken elektrik trafosunda akıma kapılarak hayatını kaybetmesi üzerine, polisi protesto edenlerin çıkarttığı olaylar devam ediyor.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, protestocu gençler, çarşambayı perşembeye bağlayan gece, dokuz ayrı mahallede yaklaşık 40 otomobili ateşe verdi. Olaylar, özellikle Paris'in asayiş açısından en sorunlu bölgesi olarak bilinen Seine-Saint Dennis'ye bağlı banliyölerde yoğunlaşıyor.

Aulnay-sous-Bois adlı banliyöde, bir Renault bayisi molotofkokteyli saldırısına uğradı.Blanc-Mesnil'de ise bir spor salonuna kundaklama girişiminde bulunulurken, aynı mahallede bir belediye otobüsüne molotofkokteyli atıldı.Bobigny banliyösünde ise bir mağazanın vitrinlerinin kırıldığı ve iki tezgahtarın saldırıya uğradığı belirtilirken, Sevran banliyösünde bir banka şubesinin yakılmak istendiği bildirildi.      POLİS VE İTFAİYEYE GERÇEK MERMİLERLE ATEŞ AÇILDIFransa'nın başkenti Paris'in Seine-Saint-Dennis banliyösünde, protestocu gençlerin, önceki gece çıkan olaylarda polis ve itfaiye erlerine gerçek mermilerle ateş açtığı bildirildi.

Şiddet olaylarının giderek yoğunluk kazandığı Seine-Saint-Denis kasabası kaymakamı, Jean-Francois Cordet, basına yaptığı açıklamada, dün geceki olaylar sırasında göstericilerin, dört el ateş ettiklerini söyledi.

Cordet, saldırılarda ölen ya da yaralanan bulunmadığını bildirdi. "Atılan kurşunlardan ikisinin polisi, birininse itfaiyeyi hedef aldığını" kaydeden Cordet, "diğer bir kurşununsa belirli bir hedefi olmadığını" belirtti.

Bu arada, önceki geceki olaylarda yakılan toplam araç sayısının 177'ye ulaştığını belirten kaymakam, göstericiler ve güvenlik güçleri arasındaki arbede sonucuysa 4 polis ve 2 itfaiye eriyle 4 sivilin yaralandığını bildirdi.

      VILLEPIN, KANADA ZİYARETİNİ ERTELEDİBu arada Clichy-sous-Bois banliyösünde gözaltına alınan gençlerden ikisi, ''polise saldırı suçundan'' üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Paris mahkemesi, salı günü üç gence iki ay hapis cezası vermişti.

Başbakan Dominique de Villepin'in, sorunlu bölgelerdeki belediye başkanları, cemaat liderleri ve dernek temsilcileriyle bir toplantı yapması bekleniyor. Dominique de Villepin, olayların giderek kontrolden çıkması üzerine dün Kanada'ya yapmayı planladığı ziyareti ertelemişti.Banliyölerde şiddet olaylarının başlamasından bu yana, 250'nin üzerinde otomobilin ateşe verildiği tahmin ediliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.