HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 TEMMUZ 2022, SALI

Prof. Baş: Ehl-i Beyt üniversitesi kuracağız

28.11.2008 00:00:00
"Allah'ın ve Hz. Peygamber'in methine mazhar olan Ehli Beyt anlayışının üniversitesini kuracağım" diye konuşan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "bu bize Allah'ın bir lütfu olacak" dedi.

 

Yaz başından bu tarafa üçüncü kez yurt turuna çıkan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş gittiği hemen her ilde Alevi dernek ve vakıflarıyla cem evlerini ziyaret ediyor, bu kesimin önde gelen isimleriyle bir araya geliyor. BTP Genel Başkanı son durağı olan Mersin'de de Hacı Bektaşi Veli kültür merkezini ziyaret etti. Burada Prof. Dr. Haydar Baş'ı Kültür Merkezi Başkanı Haydar Karaduman karşıladı. Karaduman, "Sizi burada görmekten gerçekten çok memnun olduk. Bize karşı olan düşünceleri bildiğim için daha da çok memnun oldum efendim, sağ olun var olun geldiğiniz için" diye konuştu.

Gözü dışarıda olanlar milletin sesine sağırdırProf. Dr. Haydar Baş Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi'nde yaptığı değerlendirmede, "gözü ve gönlü dışarıda olanlar bu milletin evlatlarının sesini duyamaz" dedi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Bir insan başbakanlık mevkiine gelmiş, 'ben Katolik nikâhıyla bu batıya bağlıyım' diyor. O kültüre bağlı olan insan seni tanıyamaz, seni anlayamaz, beni anlayamaz. Biz ne kadar feryat edersek edelim onun kulağı o tarafta, bu tarafta değil. Kulak burada olacak ki, söyleneni duysun, manasını anlasın ondan sonra da hayata geçirsin. Sen anlamıyorsun ki hayata geçiresin."

Ehli Beyt'e hayranımBTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş ziyareti sırasında Alevilik üzerine dikkat çekici açıklamalar yaptı. Aleviliğin temelinde Ehli Beyt anlayışının olduğunu ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş 'ben bu kesime hayranım' dedi ve devamla şunları söyledi: "Çünkü Anadolu'nun İslamlaşmasında hepimizin bildiği gibi asıl fonksiyonu Hacı Bektaşi Veli Efendimizin alperenleri yerine getirmiştir. Anadolu'yu karış karış gezerek ocak ocak, kapı kapı insanları Müslüman etmişlerdir"

Cem evleri meşreptirBTP Genel Başkanı konuşmasında cem evi konusunda da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Haydar Baş, "Cem Evleri meşreptir. Yani insanların terbiye edildiği, nefislerinin tezkiye edildiği yerlerdir. Burada ilahiler okunur, Kuran okunur, ne bileyim Allah'ın esmaları ve isimleri okunur, zikrullah yapılır budur. Tekkeye baktığınızda o da aynısıdır. İnsan kendi dinini meşrebini öğrenmedikten sonra uygulamada da elbette çok ciddi zaafları ve yanlışları olacak. Bunlar zaman içerisinde sanki oranın bizatihi kendi varlığından kaynaklanan yanlışlardır diye topluma lanse edildi" dedi.

Ehli Beyt üniversitesi kuracağız"Bir işin aslını öğretmezseniz zamanla yapılan bazı yanlışlar o işin aslı gibi algılanmaya başlar" diyen Prof. Dr. Haydar Baş şu ana kadar hiç gündeme getirilmeyen bir konuya girdi ve "bir Ehli Beyt üniversitesi kuracağız" dedi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Peygamberin methine olan Allah'ın methine mazhar olan bir neslin, bir anlayışın ve bir ilmi doktrinin ben üniversitesini kuracağım. Bu da belki Allah'ın bana ayrıca en büyük lütfu olacak."

En büyük sorunumuz tefrika"Alevi toplumu haklarını alamıyor" diyen Prof. Dr. Baş, "bence Türkiye'nin en önemli sorunu birlik ve beraberliğimizi zedeleyen tefrikadır" diye konuştu. BTP Genel Başkanı, "Bence tüm ülkenin tek meselesi -evet çok meselesi var ama- ilk meselesi bu tefrikayı bu fitneyi ortadan kaldırıp herkesi yerli yerine oturtmaktır. Şu ülkenin huzuru, mutluluğu tadı birlikten beraberlikten geçer. Ama kalkıp ta bir Allah kulu da bu kutupları bir araya getirmenin cehdi ve gayreti içerisine maalesef girmedi bu güne kadar. Ama bu böyle giderse bu ülkede huzur olur mu? Mutluluk, barış, sevgi ve saygı olur mu? En basit bir meselede bakıyorsunuz biri o tarafta öbürü bu tarafta. Yani bir gün yok ki, insan bu tefrikayı gördüğünde huzur bulabilsin" dedi.

'Sizler bize dostsunuz'BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren kültür merkezi başkanı Haydar Karaduman Alevi toplumunun sorunlarını dile getirdi. Karaduman şunları söyledi: "Sizin gibi dostlarımızı aramızda gördüğümüz zaman daha güçlü oluyoruz. Daha destek buluyoruz. Türkiye'nin barışı için, Türkiye'de kardeşlik ortamı oluşturulması için, refahı için, Türkiye'nin daha mutlu bir ülke haline gelmesi için bizim tüm isteklerimiz bu yöndendir. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Biz ülkenin üniter yapısı korunarak kendi özgürlüğümüzü, inanç özgürlüğümüzü istiyoruz. Başka herhangi bir talebimiz yok."

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

28.11.2007, 28.11.2006, 28.11.2005, 28.11.2004, 28.11.2003, 28.11.2002, 28.11.2001, 28.11.2000, 28.11.1999, 28.11.1998, 28.11.1997, 28.11.1996, 28.11.1995, 28.11.1994, 28.11.1993, 28.11.1992, 28.11.1991, 28.11.1990, 28.11.1989


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.