HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Prof. Dr. Baş’ı dinleyen ‘dünya lideri’ oldu

20.04.2021 00:00:00

Başlıkta ifade ettiğimiz tespit, bir iddia değil, yaşanmış, ıspatlanmış ve herkesin de açıkça görüp şahit olduğu bir gerçektir.

Prof. Dr. Haydar Baş Hocamın Milli Ekonomi Modeli, 2005 yılında Birinci Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi ile dünyaya tanıtılmıştır.

Bu kongreye 40'ı aşkın ülkeden 100'ü aşkın yerli ve ağırlıklı olarak da yabancı bilim adamları katılmışlar ve iki gün süren kongrede MEM'le ilgili hazırladıkları tebliğleri sunmuşlardır.

Bu kongrenin kapanış konuşmasında modelin özetini anlatan MEM'in sahibi Prof. Dr. Baş, "Kapitalizmi tarihe gömeceğini" ilan etmiştir.

Bu kongreye en fazla katılım Rusya'dan olmuştur. Prof. Dr. Viladimir Lisiçkin, Prof. Dr. Valery Lebedev, Prof. Dr. Victor Minin, Prof. Dr. Yuri Gavriletz, Prof. Dr. Victor Volkonski, Prof. Dr. Stanislav Kolosov gibi Rusya'nın ekonomisine, siyasetine yön veren önemli bilim adamları kongreye büyük bir iştiyakle katılmışlardı. Yaptıkları sunumlara baktığınızda MEM'i çok iyi anladıklarını ve özümsediklerini görürsünüz. Hepsi kendi sahalarında çok önemli tespitler yapmışlardı. MEM'in son baskısında bu bilim adamlarının tebliğlerinden bazı bölümler de bulunmaktadır, okumanızı tavsiye ederim.

Bu bilim adamlarının MEM ile ilgili görüşlerini dikkate alan ve zaten içinde bulundukları çıkmazdan kurtulmak için çıkış yolu arayan Rusya yönetimi, kendi içlerinde bir takım analizlerden sonra MEM'in bazı projelerini uygulama kararı aldı.

2006 yılında gerçekleşen Rusya Devlet Başkanı Putin de dahil 457 üst düzey kişinin katıldığı "Yüksek Strateji Toplantısı"nda, MEM'in özeti okundu, ayakta alkışlandı ve toplantının sonunda 3 yıllık kalkınma planına alındı.

Bu çok önemli bir gelişmeydi, zira Rusya, işittiği MEM çözümlerini, uygulayarak test edecekti. İlk olarak MEM'in "doğum parası" projesini uyguladılar. Çünkü Rusya Sosyalizmin yıkılması ve ardından da Kapitalizmin kontrolüne girmesinden sonra büyük bir ekonomik kriz yaşıyordu. Doğal olarak bu yokluk dönemi, ailelerin parçalanmasına, doğumların da dip yapmasına sebep olmuştu.

MEM'in doğum parası projesiyle, azalan doğum hızını tersine çevirmek istediler ve bunda da büyük bir başarı elde ettiler. Fayda gördükleri için de bu doğum parası projesini sürekli günümüze kadar uzattılar.

Rusya, kendi parasını MEM'le keşfetti ve dışarıdan borç almanın hiçbir anlamı olmadığını gördü. IMF'ye borcu olan Rusya, IMF'yi çağırdı, borcunu daha vadesi gelmeden erken ödedi ve geriye dön marş marş dedi.

Diyeceksiniz ki, Türkiye'nin de IMF'ye borcu yok, doğru, Türkiye'nin IMF'ye borcu yok ama IMF dışındaki bütün yabancı finans kuruluşlarına borcu var ve bu borç her geçen gün artıyor. Rusya ise borçlarından tamamen kurtuldu, aradaki fark bu.

Rusya'nın MEM uygulamaları bununla da sınırlı kalmadı; asgari ücreti yoksulluk sınırının üstüne taşıdı, tarım, hayvancılık, madencilik, enerji gibi 42 sektörünü "stratejik" ilan etti ve bu sektörlerde şirketlerin yabancılara satışına yasak getirdi, bu şirketleri devletleştirdi, milletinin yararına sundu. Tarımda MEM projelerini hayata geçiren Rusya, başta buğday olmak üzere tahıl ihracatında dünyanın bir numarası haline geldi, ABD'yi ve AB'yi solladı geçti. Ve daha nice MEM projelerini uyguladı ve maksimum fayda elde etti.

Rusya için en önemli dönüm noktalarından birisi 2008 yılıdır. ABD merkezli başlayan küresel krizde Rus bilim adamları Prof. Dr. Baş'la birebir görüşerek, Modelin Milli Para ve Milli Paralarla Ticaret formülünü öğrendiler. MEM'de karşılaştıkları kodları sık sık Prof. Dr. Baş'la istişare ettikleri için Rusya her adımda büyük başarılar elde ediyordu.

Model her ne kadar yazılı olsa da, işin püf noktaları vardı ve bunun sırrı Modelin sahibi Prof. Dr. Baş'taydı.

Rusya, 2008 yılında MEM'in Milli Paralarla Ticaret projesini uygulamaya başladı, ilk anlaşmasını Çin ile yaptı ve dünyadaki dolar hakimiyetini ve sömürüsünü bitirecek çok önemli bir projeyi devreye sokmuş oldu.

Yıl 2013'e geldiğinde, Rusya 2005'te tanıştığı ve 2006 yılında uygulamaya başladığı MEM projelerini artık uygulayarak görmüş oldu. Aldığı verim mükemmeldi, artık Modelin tümünü uygulamak için hiçbir engel yoktu, her şey net ve açıktı. Ve MEM'in sahibi Prof. Dr. Baş'ı kurmay kadrosuyla birlikte 27 Şubat 2013'te Duma'ya davet ettiler. 

Prof. Dr. Baş, Duma'da tam 6 saat, Rusya'nın seçkinlerine MEM'i anlattı.

Bu konuşmada "Kapitalizmi sessiz bir devrimle tarihe gömdüğünü" belirtti.

Sonuç; Rusya Putin'in talimatıyla MEM'i tümüyle kanunlaştırarak uygulama kararı aldı.

Rusya MEM'i bu tarihten sonra tümüyle uyguladı ve bunun neticesinde, Amerikan Forbes dergisine göre "Dünya Lideri" 2014 ve 2015 yıllarında üst üste Putin seçildi.

Prof. Dr. Baş, "Beni dinleyen, Benim Modelimi uygulayan dünya lideri olur" demişti, Prof. Dr. Baş'ın Modelini uygulayan Rusya'nın lideri Putin gerçekten dünya lideri oldu.

Çin ise Duma'daki toplantıdan bir hafta sonra 5 Mart 2013 tarihinde Ulusal Halk Kongresi'nde tüketim odaklı bir model olarak MEM'i tümüyle uygulama kararı aldı. MEM'in sosyal devlet projelerini iç tüketimi canlandırmak için uyguladı ve büyük bir netice aldı. Hem büyük bir üretimi olan hem de MEM'le büyük bir iç pazara kavuşan Çin, bu tarihten sonra ihracata dayalı değil, iç talebe bağlı olarak büyümeye başladı. Çin'i Çin yapan işte budur. Çin bu şekilde ABD'nin fasoncusu olmaktan kurtuldu, özgürlüğüne kavuştu.

MEM'i Rusya'dan daha iyi devreye koyan Çin, Rusya'yı solladı ve Amerikan Forbes dergisine göre 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarının dünya lideri Çin Devlet Başkanı Şi Cinping oldu. Yani dünya liderlerini Prof. Dr. Baş ve Modeli belirledi.

Türkiye açısından bir sonuç çıkarmak gerekirse, hala Kapitalizmin esareti altında olan iktidarımız ve muhalefetimizle Türkiye'nin hiçbir yere gelmeyeceği açık.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş'ın dediği gibi "Sistem değişmesi lazım." Rusya ve Çin örneğinde açıkça görülmektedir ki uygulamamız gereken sistem sadece ve sadece içimizden çıkan MEM'dir.

Modelin sahibinin yetiştirdiği BTP Kadrosuyla ve "bu işin şifrelerini bilen" Hüseyin Baş'la. 

 
 
Murat Çabas / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.