HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 12 MAYIS 2021, ÇARŞAMBA

Rehn: Serbest dolaşımı unutun!

08.10.2005 00:00:00


AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, ilerleme raporunda pek çok eleştiri yer alacağını, serbest dolaşımın ise sonsuza kadar kısıtlanabileceğini söyledi.

AKP hükümeti AB ile tam üyelik hedefli müzakerelere başlandığını iddia etse de, AB yetkililerinin yaptığı açıklamalar gerçeğin böyle olmadığını gösteriyor. Olli Rehn, Türkiye'ye serbest dolaşımı unutun mesajı verdi.Ankara'da temaslarda bulunan Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger'i ziyaretinde, serbest dolaşım konusundaki kısıtlamalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Rehn, "Bu konu 2020'ye kadar ertelenebilir. Daha sonrası için de birşey söylemek zor. Çünkü o dönemde Avrupa işgücü piyasasına bakarak belki kısıtlama süresiz hale getirilebilir" dedi.

Orhan Pamuk'u örnek gösterdiAB Uyum Komisyonu'nu da ziyaret eden Rehn, 1 Haziran'da yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu'nda hâlâ sorunlar olduğunu söyledi. Orhan Pamuk'u davasını örnek gösteren Olli Rehn, "Pamuk, TCK'daki düzenlemelerden ötürü düşünce suçlusudur. Avrupa'da kimse düşüncelerinden ötürü suçlanamaz. Türkiye'de de kimse düşüncelerinden ötürü suçlanmamalı" diye konuştu.

'Ek protokol için teminat aldık'Ek protokolün bir an önce TBMM'den geçirilmesini isteyen Olli Rehn, "Ek protokolün onayıyla ilgili olarak hükümetten teminat aldıklarını söyledi. Olli Rehn "Protokol zamanında onaylanmazsa süreç zora girer" dedi. Türkiye'nin gecikmeden ek protokolü TBMM'den geçirmesi gerektiğini söyleyen Rehn, "Eğer zamanında onay alınmazsa ilgili bölümün açılmasında güçlük olur. Müzakereler olumsuz etkilenir. Süreç zora girer" dedi. Rehn, ek protokolün onaylanması konusunda hükümetten teminat aldığını da söyledi. Konuşmasında serbest dolaşım konusuna da değinen Rehn, "Aday ülkeler için farklı dolaşım sistemleri var" dedi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.