HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Rum önce yalanları bıraksın

08.08.2001 00:00:00
KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanlığı, Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides'in "Kıbrıs'ta güven ve işbirliği ortamı kurulsun" çağrısına, Rum yönetimi "Kıbrıs meselesi 1974'te başladı" iddialarından vazgeçmediği müddetçe, barış ve güven ortamının kurulmasının mümkün olmayacağı yanıtını verdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AB normlarının tüm adada uygulanmasını istemekle ve Kıbrıs Türkleri'nin egemenlik hakkını inkar edilmesiyle işbirliği ortamının yaratılamayacağına dikkat çekilerek, Kasulides'in kendi uzlaşı modelini Türk tarafına dayatmaya çalıştığı, bu nedenle çağrısının "gayrı samimi" bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Güven ve işbirliği ortamı ancak, Kıbrıs Rum tarafının 1960 Ortaklık Cumhuriyeti'ni ENOSİS amacıyla ve silah zoruyla yıktıklarını kabul ettikleri ve bu yolda Kıbrıs Türkleri'ne yaptıkları zulmü inkardan ve (Kıbrıs meselesi 1974'te başladı) yalanından vazgeçtiklerizaman sağlanabilecektir."

Kasulides'in bu çağrısıyla Türk tarafına "Rum tarafının politikaları değişmeyecektir" mesajını vermeye çalıştığı kaydedilen açıklamada, "Anavatan Türkiye'nin 1960 Garanti Antlaşması'ndan kaynaklanan adadaki meşru varlığı, Kıbrıs Rum tarafının kabul etmesi gereken diğer bir gerçektir. Bütün bunları kabul etmek Kıbrıs Rum liderliği için zor olabilir ancak, bunu yapmak insaniyetin gereğidir"denildi.

Açıklamada, bu tür çağrıların, uzlaşı yönünde adım atılması yerine, Kıbrıs Türk Tarafının haklı olarak Kıbrıs Rum tarafına duyduğu güvensizliği artırmaktan öteye gitmediği de kaydedildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.