HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Rumlar AB'ye girerse ipler kopar

22.05.2001 00:00:00
KKTC Meclis Başkanı Ertuğrul Hasipoğlu, Kıbrıs Rum Kesimi'nin Avrupa Birliği'ne tek taraflı olarak girmesi durumunda Kuzey ile olan diyalogun kesileceğini söyleyerek, anlaşma zeminin ortadan kalkacağı uyarısında bulundu

KKTC Meclis Başkanı Ertuğrul Hasipoğlu, Kıbrıs Rum Kesimi'nin tek taraflı olarak Avrupa Birliği'ne girmesi halinde bunun Kıbrıs'taki anlaşma zeminini ortadan kaldıracak en önemli faktörü oluşturacağını söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin davetlisi olarak Çanakkale'ye gelen Hasipoğlu, Rektör Prof.Dr. Ramazan Aydın ve Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı'ya, nezaket ziyaretinde bulundu. Valilik önünde törenle karşılanan Hasipoğlu, bir gazetecinin, ''Rumların AB'ye girmesi halinde Kıbrıs'taki olayların artacağı yolunda söylentiler var. Bu konudaki düşenceleriniz nedir?" sorusuna verdiği cevapta, "Doğrudur. Eğer Kıbrıs Rum Kesimi tek taraflı ayrı olarak AB'ye girerse bu, Kıbrıs'taki anlaşma zeminini ortadan kaldıracak en önemli faktörü oluşturur. Kesinlikle anlaşma ortadan kalkar, 2 ayrı devlet oluşur" dedi.

Akılları varsa..

KKTC Meclis Başkanı Ertuğrul Hasipoğlu, Rumların bugünkü refah seviyesi ile Avrupa Topluluğu'na eriştiklerini ve Avrupa Birliği'ne girebilecek duruma geldiklerini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Rumların eğer akılları varsa bunu bütün adaya yayarlar, her iki tarafta birbirine yeter. Rumların bütün Kıbrıs'ı almak gibi hayallerinden uzaklaşması lazım. Kıbrıs'ta Türk askeri varken, arkasında 70 milyon Türk varken bunu gerçekleştirmeleri mümkün değildir. Onun için hayatın gerçeği, doğru olanın anlaşma ile sabitleştirilmesidir. Aksi, her iki taraf içinde tehlikeli olur. Anavatan için tehlikeli olur, dünya barışı için tehlikeli olur."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.