HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Rusya Türkiye'yi izliyor

24.10.2003 00:00:00
Akşam gazetesinden Nuray Başaran, Rusya'nın Malezya'nın ardından Orta Asya'nın İsviçre'si olarak nitelendirilen Kırgızistan'da da Türkiye'yi yakından takip ettiğini yazıyor.

Başaran'ın yazısından kareler: "Bişkek'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Aliya İzzet Begoviç'in cenaze töreni bile programını değiştirtmemişti. Kabinenin önemli isimleri Abdullah Gül, Kemal Unakıtan ve Ali Babacan'ı Bosna'ya gönderen Tayyip Erdoğan, daha önce planladığı Kırgızistan-Tacikistan gezisinden geri adım atmadı.

İlk durağı, devlet olmasının 2200'üncü yılını kutlayan Kırgızistan'dı. Kırgızlar'a göre Türkiye, Özal'dan sonra buraları ihmal etti. Çin, ABD ve Rusya, bölgede etkinliklerini burada kurdukları askeri üslerle pekiştirme çabasında. Oysa beklentileri Türkiye'den. (Kırgızlar'a göre bugüne kadar Türkiye ile istenilen birliktelik olamadı.)

'Çıkarma' eylemi doğru olmalı ki, ilk karşı hareket Rusya Devlet Başkanı Putin'den geldi. Tayyip Erdoğan'ın bugün Bişkek'ten ayrılacağı saatlerde Rusya Devlet Başkanı Putin, Bişkek'e bir çıkarma planladı. Belki bugün, Başbakan Erdoğan ile Putin, havaalanında karşılaşabilirler bile. Putin'in son dakika hamlesi olarak değerlendirilen bu durum, Başbakan Erdoğan'ın Kırgızistan gezisi sırasında en çok konuşulan ve merak edilen konulardandı.

Doğrusu nasıl merak edilmesin ki; aynı Putin geçen hafta, -Müslüman olmamasına rağmen- Malezya'daki İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) toplantısına da gitmiş ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i bastıran bir konuşma bile yapmıştı.

Aynı konferansta Mahathir Muhammed'in Yahudiler'i suçladığı konuşmasına paralel bir konuşma Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den gelmişti. Ama Putin aynı konferansta yaptığı konuşmada, 'Ben iktidara geldiğimde Rusya'da 700 cami vardı. Şimdi 7 bin cami var' demiş, Çeçenistan mücadelesini kötüleyip, terörü gerekçe göstererek, İKÖ'den yardım talep etmişti. Hoş, talep kabul edilmedi ama aynı Putin şimdi Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyete adeta Kırgızistan baskını yapıyor. Bugün Bişkek'ten Başbakan Erdoğan ayrılır ayrılmaz, Putin Rusya için askeri üssün açılışını yapacak ve artık bundan böyle Bişkek'te 500 Rus askeri bulunacak.

Kısaca söylemek gerekirse Türkiye her İslam hinterlandında adeta Putin baskısıyla karşı karşıya."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.