HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 08 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Sağlıklı insana grip aşısı gerekmiyor

16.10.2005 00:00:00
Dr. Yüksel Yeni, havaların soğumasıyla birlikte grip hastalığını önlemek için başvurulan grip aşısının sağlıklı insanlar için gereksiz olduğunu söyledi.

Grip aşısını, grip hastalığı risk grubunda yer alan hastaların kullanması gerektiğini dile getiren Trabzon Sağlık İl Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdür Yardımcısı Dr. Yüksel Yeni, "Grip hastalığı için risk grupları vardır. Bunlar 65 yaş üstündekiler, tansiyon ve kalp damar rahatsızlıkları, diyaliz ve kronik böbrek rahatsızları, kan bozukluğu olan çocuklar ve sürekli aspirin kullanmakta olan hastalar olarak gösterilebilir. Bu hastaların grip aşısını yaptırması gerekmekte.

Aşı zamana en gez Kasım ayıAşının yapılma zamanı da Eylül, Ekim ve Kasım aylarıdır. 8 yaşın altında olan ve ilk defa aşı yapılacak çocukların ise 1'er ay arayla 2 doz aşılanması gerekir. Bu aşının yüzde 100 koruyucu özelliği yoktur. Ancak yüzde 70-90 arasında koruyuculuğu söz konusudur. Özelikle risk grubunda yer alanlar yüzde 100 korunmasa bile en azından hastalığın şiddeti büyük ölçüde önlenmiş olur. Sağlıklı erişkinlerin ise bu aşıyı yaptırmasına gerek yoktur.

Yan etkisi varAyrıca aşının birde yan etkisi vardır. Yan etkiler iğne yapılan yerin kızarması, ağrı ve vücutta genel olarak bir kırgınlık olarak gösterilebilir" dedi. Dr. Yeni, risk grubu içerisinde yer alan hastaların raporlarıyla yeni yasa gereği ücretsiz olarak grip aşısı yaptırabileceklerini söyledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.