HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Seçmenler ve partileri ne yapıyor?

11.03.2019 00:00:00
Demokrasilerde, seçmenler oy sandığına gittiğinde gönlündeki partiyi ve onun amblemini oy pusulasında görmek ister. Sevdiği ve desteklediği partinin amblemi yoksa, hangi duyguya kapılır acaba?
Enteresan bir seçime gidiyoruz. İktidar partisi, MHP ile kurduğu ittifak nedeniyle 7 ilde aday göstermiyor ve MHP adayı ile seçmeninin huzuruna çıkıyor. Yani 7 ilde AKP'nin amblemi oy pusulasında yok… 
MHP'nin ise 44 ilde amblemi oy pusulasında olmayacak… Ülkücüler MHP amblemi olmayınca AKP amblemine mi oy atacak? Ülkücüler, AKP'li oluyor demek… AKP'nin 44 ilde ülkücülerin oyuna şiddetli ihtiyacı var. Ülkücüler AKP'ye mi kayıyor?
Her türlü milliyetçiliği ayakları altına alanlarla, milliyetçiler nasıl beraber olacak?
CHP-İyi Parti arasındaki Millet İttifakı da aynı… İllerin takriben yarısında ana muhalefet partisinin amblemi olmayacak… CHP'liler İyi Parti'ye oy verecek. MHP'den kopan İyi Partililer de, yarıya yakın ilde CHP amblemine oy basacak… HDP için ise durum farklı değil…
Kısaca Türkiye'de önemli bir seçmen kitlesi (AKP'li, MHP'li, CHP'li, İyi Partili, HDP'li) iktidar ve muhalefet kanadından kendi amblemini oy pusulasında göremeyecek… Başka bir partiye oy verecek…
Hani koalisyondan kurtulacaktı Türkiye, yeni rejim değişikliği ile… AKP+MHP Koalisyonu seçimde ve seçimden sonra yürürlükte olmayacak mı?
Bu, seçmene büyük bir saygısızlıktır. Seçmenin kendini amblemi ile buluşturamayan bir yaklaşım…
Ama bugün Türkiye'de seçime giren 10 siyasi hareketten biri olan BTP (Bağımsız Türkiye Partisi) tüm seçim sandıklarında, 81 il ve 957 ilçede kendi amblemi ile adayları ile seçmenin huzuruna çıkıyor.
Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in Milli Ekonomi Modeli tezini belediyecilikte uygulama söylemi ile seçim çalışmaları bütün illerde, ilçelerde, beldelerde sürüyor… Seçmene saygı budur, sadakat budur. 
Sayın Baş, "Türkiye'nin en büyük partisi BTP'dir" derken bu teşkilat ve kadro gücüne işaret ediyor. Binlerce adayla seçime girmek kolay değil… Hepsi dört dörtlük donanımlı, ehliyetli, ahlaklı, dürüst insanlar… Hepsi Haydar Baş'ın tedrisinden-terbiyesinden geçmiş…
Belediyeyi zenginleşme yeri olarak görmeden, millete hizmeti gaye edinmiş adaylar bunlar…
Milletimiz, halkın geçimini ve onu güçlü kılmayı hedefleyen BTP'ye bundan önce oy vermedi; kendi kaybetti.
Yeni kayıpların önüne geçmek üzere BTP adaylarını izleyin, projelerini takip edin, tercihinizi yapın lütfen…
 
Dr. Abdullah Terzi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.