HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Selim Baytürkmen: Kilis'teki Sinagog ve Papa'nın ziyaretlerinin ortak döngüsü

13.03.2021 00:00:00
'Selim Baytürkmen: Kilis'teki Sinagog ve Papa'nın ziyaretlerinin ortak döngüsü' seslendirme dosyası:

Bugünlerde dikkat ediyorum da; Kilis'te 2 milyon 136 bin 941 TL'lik bedel ile restore edilen sinagog gündem ediliyor, fotoğrafları paylaşılıyor.

Olaya baktığınızda inanç turizmi için yapılan işin faydalı olduğu gözükür, ancak işin arka planı ve bu durumun farklı yönlere çekilme ihtimalini de göz önüne aldığımızda kentimiz için çok da fayda getirmeyeceği açıktır.

Bundan birkaç gün önce Papa'nın Irak ziyaretinde Müslümanlar tarafından dans edilerek karşılandığını ve Papa'nın Musul'u terk eden Hıristiyanlara geri dönün çağrısı yaptığını unutmayalım. Bu konu üzerine BTP lideri Hüseyin Baş şu manidar sözleri paylaştı: "Burada İslam dünyasında, Ortadoğu'da insanların ayağının altındaki toprakları almak vardır. Burada, nüfusu bir şekilde azaltmak vardır. Çünkü aynı misyon çerçevesinde bu coğrafyada savaşlar yaptırıldı. Burada bu nüfus istenmiyor. Bu bin yıllardır var olan bir mücadele. Bu bölgede Türkler hakim olmasın, Anadolu'da Türkler, Ortadoğu'da müslümanlar hakim olmasın..."

Özellikle bizim coğrafyamızda inançların mücadelesi yüzyıllardır devam ediyor. Bu bereketli topraklarda herkesin gözü ve vatan etme hevesi var. Bundan yıllar önce Prof. Dr. Haydar Baş hocamız, Amerika ve Avrupalıların bu bölgeleri vatan edinme emellerinden bahsederek, her şekilde vatanımıza ve milletimize sahip çıkmamızı söylemişti.

Bugün biz Kilis'teki tüm sinagogları, tüm kiliseleri restore etsek iyi de; ya bu adamlar buraya yerleşmek için gelirlerse ne yapacağız? Bizim Kilis olarak başka hiçbir değerimiz, kültürümüz, tarihi eserimiz kalmadı da bizim mi haberimiz yok!

Ne çabuk unuttuk, fetö zihniyetinin ve 'dinlerarası diyalog' çalışmalarının bu ülkeye ne kadar çok zarar verdiğini! Ne çabuk unuttuk diye tekrar soruyorum. Bizim değerlerimiz, bizim kültürümüz yabancı turistleri şehrimize çekmek için yeter de artar bile!  

Saf bir Türkmen kenti olan Kilis'imizin demografik yapısının bozulmasına sırf ekonomik amaçlar için müsaade mi edeceğiz. Eğer inanç turizmi yapacaksak, bunu Kilis'teki onlarca türbemizle, camilerimizle, sahabe Efendilerimizle ve eşsiz kültürümüzle yapalım.  

Kilis'in gençlerinin çalışmak için fabrikaya, sanayiye ve ticarete ihtiyacı var. Gelin paraları bu kanallara aktaralım da insanımız iş bulsun, aş bulsun. Rahat bir yaşam sürsün. 

 
Misafir Kalem / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.