HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Sigara menisküs iyileşmesini engelliyor

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cemil Ertürk, "Son yıllardaki bilimsel çalışmalar sigara içmenin diz içi menisküs tamiri ameliyatlarında, tamir edilen menisküs iyileşmesini engellediği veya yeniden yırtık oluşumuna yol açtığını göstermiştir" dedi
26.08.2017 00:00:00
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemil Ertürk, son yıllardaki bilimsel çalışmaların sigara içmenin diz içi menisküs tamiri ameliyatlarıyla düzeltilen menisküsün iyileşmesini engellediğini ya da yeniden yırtık oluşumuna yol açtığını gösterdiğini bildirdi.
Ertürk, sigara ve tütün kullanımının ölüm ve hastalıklara neden olmanın yanında önlenebilir bir bağımlılık olduğunu belirtti.
Sigaranın her yıl dünyada 6 milyondan fazla insanın ölümüne neden olduğunun bilindiğini ve bu ölümlerin çoğunun tütüne bağlı kanser, kalp-damar ve akciğer hastalıklarına yol açmasıyla gerçekleştiğini aktaran Ertürk, şu bilgileri verdi:
"Diğer yandan birçok ortopedik hastalıkta da sigaranın olumsuz etkileriyle karşılaşmaktayız. Sigaranın, travma sonrası kırık ve yara iyileşmesinde gecikmelere sebep olmasının yanında, kemik ve mineral yoğunluğunda azalma gibi zararları uzun yıllardan beri bilinmektedir. Son yıllardaki bilimsel çalışmalar sigara içmenin diz içi menisküs tamiri ameliyatlarında, tamir edilen menisküs iyileşmesini engellediği veya yeniden yırtık oluşumuna yol açtığını göstermiştir."
Ameliyat olacaklar sigarayı bırakmalı
Doç. Dr. Cemil Ertürk, nikotinin, ortopedik hastalıklardaki zararlarının etkilerine değinen Ertürk, maddenin, büyük atar damarların içerisinde pıhtı oluşturarak kola ya da bacağa giden kan akışını durdurmasıyla uzvun kesilmesine kadar giden ciddi bir etkisinin bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Ayrıca nikotinin, tamir yapılan menisküs gibi cerrahi sahayı besleyen kılcal damarlarda yara iyileşmesini sağlayan biyolojik faktörlerin oluşmasını engellediği saptanmıştır. Öte yandan nikotinin bu alandaki zararlı etkileri arasında, yine damarlarda büzülmeye neden olarak ameliyat edilen doku parçasının daha az kanla beslenmesine yol açması da bulunmaktadır. Zaten diz eklemi içerisinde kan damarları yönünden beslenmesi kısıtlı olan menisküs dokusunun daha az kanlanması sonucunda, yapılmış olan ameliyat ne kadar başarılı geçmiş olsa da yetersiz sonuçla karşılaşma olasılığı artmaktadır. Ortopedik rahatsızlıklardan ameliyat olacak sigara bağımlılarının, ameliyat öncesinde sigara içmeyi bırakmasını ve bu vesileyle ameliyattan sonra da sigara içmeyerek tütünsüz ve dumansız yepyeni bir hayata başlamasını tavsiye ediyoruz." AA


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.