HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Şirket operasyonu

06.09.2001 00:00:00
Dünya Bankası'nın sanayi ve ticari şirketlerin banka borçları için Ankara'ya gönderdiği özel heyetin çalışmaları sürerken, üzerinde görüşmelerin yapıldığı 'kurtuluş planı' tartışma oluşturacağı benziyor. Dünya Bankası'nın gönderdiği heyetin amacı, banka kredilerini geri ödeyemeyecek duruma düşen şirketler yüzünden ortaya çıkan sorunları halletmek olarak açıklandı. Banka, sorunun çözümü için bir varlık yönetim şirketi benzeri bir yapılanma planlıyor. Hazine ise, varlık yönetim şirketi yerine, 'Londra yaklaşımı' denilen bankalararası konsorsiyum kurulmasını istiyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni (TOBB) dün ziyaret eden Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chibber da, Birlik yöneticileriyle bu konuyu ele aldı. Ziyaret sonunda, Dünya Bankası ile TOBB'un krizden olumsuz etkilenen şirketlerin kurtarılması için aksiyon planı hazırlaması kararlaştırıldı.

Dünya Bankası destekte isteksiz

Varlık yönetim şirketinin kuruluşuna karar verilmesi durumunda Dünya Bankası ve özel sektöre kredi desteği sağlayan alt kuruluşu IFC'nin de sermaye katılımında bulunması bekleniyor. Ancak Dünya Bankası'nın sermaye katkısına çekinceli yaklaştığı belirtiliyor.

Varlık yönetimi şirketi nedir?

Varlık yönetim şirketi, borçlarını ödemekte zorlanan sanayi ve ticari işletmeler ile mali kurumları birara getirmeyi hedefliyor. Borçlarını hiç bir şekilde ödeyemeyeceği düşünülen işletmeler için finansman imkanları sunacak olan şirkete bankalarda sermaye desteği sağlayacak. Varlık yönetimi şirketi zordaki şirketlerin borçlarını satın alarak aktiflerin satışı, borç hisse takası, stratejik ortaklıkların kurulması gibi seçenekleri devreye sokacak.

Teknik komite kuruldu

Önceki gün İstanbul'da toplanan reel sektör ve bankacılık sektörü temsilcileri, kredi borçlarının geri ödenmesindeki pürüzlerin giderilmesini sağlayacak "Londra modeli" üzerinde çalışma kararı aldı. Toplantıya TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Bankalar Birliği Başkanvekili Akın Akbaygil ve İSO Başkanı Hüsamettin Kavi katıldı. TOBB, TÜSİAD ve Bankalar Birliği başkanlarının gündeminde yine üretimin arttırılması vardı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.