HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 23 OCAK 2022, PAZAR

Soğuk savaş yeniden hortluyor mu?

Rusya ve NATO arasında Ukrayna krizinin çözümü için Brüksel'de yapılan görüşmelerin sonuçsuz kalması ve toplantı sonrası tarafların birbirlerine sert sözlerle yüklenmesi iplerin kopmak üzere olduğunu gösteriyor. Gerilim daha da tırmanırsa zaten krizlerden başını kaldıramayan dünya kucağında yeni bir soğuk savaş bulabilir
13.01.2022 18:06:00
Soğuk savaş yeniden hortluyor mu?
Soğuk savaş yeniden hortluyor mu?
Ukrayna krizini çözüme kavuşturabilmek amacıyla Rusya ile ABD arasında gerçekleşen Cenevre müzakerelerinin ardından, 12 Ocak'ta düzenlenen Brüksel'deki NATO-Rusya Konseyi zirvesi de uzlaşma olmadan sonuçlandı. Hem NATO tarafı hem de Rusya tarafı kendi görüşlerinde direndi ve geri adım atmadı. Zirve sonra yapılan açıklamalarda her iki cepheden de zehir zemberek açıklamalar geldi. Gelişmeler Rusya ile Batı arasında köprülerin atılacağı şeklindeki yorumları haklı çıkaracak gibi görünüyor. Gerilimin daha da tırmanması halinde karşılıklı daha sert adımlar de gelebilir. Bu durumda yaşanan koronavirüs salgını ve ekonomik kriz yetmezmiş gibi tüm dünyanın kapısını yeni bir soğuk savaş krizi çalacak.


NATO Rusya'ya güvence vermiyor


Brüksel'deki NATO-Rusya Konseyi zirvesinden sonra yaptığı açıklamalarda, Rusya'nın istediği güvencelere set çekerek, Ukrayna'nın gelecekteki güvenlik düzenlemeleriyle ilgili kendi başına karar verme hakkına sahip olduğunu ve NATO'nun kapısını yeni üyelere açık bırakmaya devam edeceğini vurgulayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Başka kimsenin söyleyecek bir şeyi yok ve elbette Rusya'nın bu konuda veto hakkı da yok" diyerek, Moskova'nın Kiev'in ittifak üyeliğine karşı çıkamayacağı mesajını verdi. İttifak ve Rusya arasında ciddi görüş farklılıkların olduğunu ve söz konusu farklılıkların aşılmasının kolay olmayacağını belirten Stoltenberg, "Avrupa'da gerçekten yeni bir silahlı çatışma riski var" ifadelerini kullandı. Avrupa'da her ülkenin istediği takdirde NATO'ya katılma hakkı bulunduğunu söyleyerek yanan ateşi daha da körükleyen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ise görüşmeler sonrası yaptığı açıklamada, Rusya'nın bu haftaki iki tur diplomatik görüşmenin ardından Ukrayna sınırında gerilimi azaltma taahhüdünde bulunmadığını söyledi. Sherman görüşmeleri Moskova'nın "diplomasinin işe yaramadığını iddia etmek için bir bahane olarak kullandığını" iddia etti. Rusya, NATO'dan İttifak'ın genişlemeyi durdurmasını ve Ukrayna'nın yanı sıra Rusya'ya komşu NATO üyesi Estonya, Letonya ve Litvanya gibi ülkelerdeki asker ve askeri teçhizatını geri çekmesini talep etmişti. Rusya ayrıca İttifak'ın kendi bölgesine genişlemesini tehdit olarak nitelendirerek NATO'dan güvenlik garantisi istemişti. 


Rusya'dan sert karşılık


Öte yandan Brüksel'deki NATO Ana Karargahında düzenlenen toplantıya Rusya'yı temsilen katılan Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko toplantı sonrasında yapılan açıklamalara sert sözlerle karşılık verdiler. Rusya ve NATO arasında sonuçsuz kalan görüşmelerin ardından karşı karşıya kaldığı tehditleri önlemek için atılan siyasi adımların yetersiz kalması durumunda Moskova'nın "askeri adımlar" atacağını belirten Gruşko, "NATO'nun genişlemeye devam etmesi, genişlemenin faydalarını geri planda bırakacak riskleri beraberinde getirecek. İlişkilerin daha da kötüleşmesinin Avrupa'nın güvenliği açısından önceden kestirilemeyecek sonuçları olacağını" ifade ederken, Aleksandr Fomin ise, Rus tarafının NATO'ya gerilimin azaltılmasına yönelik önlemler teklif ettiğini ancak bunların İttifak tarafından görmezden gelindiğini söyledi.


ABD Senatosu'ndan radikal hamle


Ukrayna kriziyle ilgili ABD Senatosu'ndan Rusya'yı kızdıracak bir hamle geldi. ABD Senatosunda, Dışişleri Komisyonu Başkanı Bob Menendez başkanlığındaki bir grup, Ukrayna'daki gerilimin tırmanması durumunda Rusya ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı uygulamaya konabilecek yaptırımları öngören tasarıyı sundu. 25 Demokrat senatörün imzasını taşıyan tasarı, 'Ukrayna'nın Egemenliğinin Korunması Yasası' adını aldı. Tasarı metninde, "Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan, Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve farklı kuvvetlerin komutanları da dahil Rusya yetkililerine yaptırım uygulanması gerekiyor" ifadelerine yer verildi. Rusya'nın birincil ve ikincil kamu borcu ile işlemlerin yasaklanması ve Sberbank, VTB, Gazprombank, VEB, Moskova Kredi Bankası, Alfa-Bank, Rosselhozbank, FK Otkritiye, Promsvyazbank, Sovkombank, Transkapitalbank ve Rusya Doğrudan Yatırım Fonu gibi finans kurumlarından en az üçüne yaptırım getirilmesi teklif ediliyor.


Rusya tatbikat başlattı


Bu gelişmeler yaşanırken Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna sınırı yakınlarında 10 binden fazla askerin katılımıyla askeri tatbikat başlattıklarını duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığına bağlı Güney Askeri Bölgesinden yapılan yazılı açıklamada, ülkenin güneyindeki çok sayıdaki eğitim sahasındaki tatbikata, motorlu tüfek taburlarının yanı sıra Karadeniz ve Hazar filolarından askeri birimlerin de katıldığı belirtildi. Açıklamada, "10 binden fazla askeri personelin katılımıyla Volgograd, Astrahan, Stavropol, Rostov ve Krasnodar bölgelerinde tatbikatlar yapılacak. Taktik grupları, askeri topçu bataryalarına karşı koyma, havacılık ve keskin nişancılık dahil olmak üzere çeşitli keşif ve saldırı sistemlerinin bir parçası olarak yeni taktik operasyon yöntemlerinde uzmanlaşacak" ifadesi kullanıldı.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

13.01.2021, 13.01.2020, 13.01.2019, 13.01.2018, 13.01.2017, 13.01.2016, 13.01.2015, 13.01.2014, 13.01.2013, 13.01.2012, 13.01.2011, 13.01.2010, 13.01.2009, 13.01.2008, 13.01.2007, 13.01.2006, 13.01.2005, 13.01.2004, 13.01.2003


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.