HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 MAYIS 2021, SALI

Tansiyon hastalarına dengeli beslenme önerisi

02.11.2005 00:00:00
Ramazan ayında oruç nedeniyle beslenme alışkanlıkları değişen tansiyon hastalarının, bayramda dengeli beslenmeye dikkat etmemeleri durumunda, mide ve bağırsak sisteminde bazı sorunlarla karşılaşabileceği bildirildi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Hayoğlu, metabolizmanın bir ay boyunca uzun süreli açlıkla yavaşlatıldığını belirterek, ramazan sonrası hızla eski alışkanlıklara dönülmesinin kilo alımına yol açabileceğini kaydetti.

Ramazanda öğün sayısının düşmesi nedeniyle metabolizmanın nispeten yavaşladığını ve aynı besinlerle alınan enerjinin vücuda fazla geldiğini aktaran Hayoğlu, mideyi rahatlatmak için öğün sayısını artırılması ve egzersiz yapılması tavsiyesinde bulundu.

Ramazan sonrası midenin alışma sürecinde tansiyon hastalarının yağ, kırmızı et veya şekerli gıdaların aşırı tüketiminden de kaçınması gerektiğine işaret eden Hayoğlu, "Ramazan ayında oruç nedeniyle beslenme alışkanlıkları değişen tansiyon hastaları, bayramda dengeli beslenmeye dikkat etmemeleri durumunda mide ve bağırsak sisteminde bazı sorunlarla karşılaşabilir. Bayramda, öğün sayısı mutlaka artırılmalı, ayrıca küçük egzersizlerle midenin alışma süreci hızlandırılmalı. Mideyi yoracak ve tansiyonu etkileyecek ağır yemekler yerine meyve, sebze gibi daha hafif besin maddeleri tercih edilmeli"dedi.

Doç. Dr. Hayoğlu, ramazan ayı sonrası kahvaltıya da önem verilmesi gerektiğini ifade ederek, "İyi yapılmış bir kahvaltı, kişiyi hem güne hazırlar hem de gün içinde ihtiyacı olacak enerjinin önemli kısmını sağlar" diye konuştu.

Günlük enerji ihtiyacının büyük çoğunluğunun sabah ve öğle öğünleriyle karşılanması, akşam ise daha hafif besinler tüketilmesinin mideyi yormayacağını aktaran Hayoğlu, "Ağır hamur tatlıları yerine kalorisi daha düşük sütlü tatlılar tüketilmelidir. Ayrıca bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi amacıyla sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Kızartmalar yerine ızgara, fırında ya da haşlama yöntemi ile pişirilmiş yemekler tercih edilmelidir" şeklinde konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.