HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

TARİHİ SALDIRININARDINDAN...

13.09.2001 00:00:00
Irak'tan tokat yorumu

Irak yönetimi, ABD'deki terörist saldırı dalgasının, "ABD'nin insanlığa karşı işlediği cinayetlerin ürünü olduğunu" iddia etti. Irak devlet televizyonunda dün gece New York ve Washington'daki terörist saldırılarla ilgili haberler verildikten sonra yayımlanan yorumda, "Amerikalı kovboylar, insanlığa karşı işledikleri suçların meyvelerini topluyorlar. Bu saldırılar, Amerikalı siyasetçilere indirilmiş tokat" ifadesi kullanıldı.

Kaddafi'den yardım önerisi

Libya lideri Muammer Kaddafi, ABD'deki "korkunç" terör eylemlerini kınadı ve Amerikan halkına yardıma hazır olduklarını bildirdi. JANA haber ajansının bildirdiğine göre Kaddafi, "Amerika'yla siyasal görüş ayrılıkları ve çatışmalar, Amerikan halkına insani yardım etmeyi engellememeli. Amerika'da herkes bu korkunç saldırılardan etkilendi" dedi.

Kaddafi, "Bu saldırı dalgasının insanların vicdanını harekete geçireceğini" belirterek, "Siyasal çatışmalara rağmen, Amerikan halkının yanında olmak bizim için ödevdir" diye konuştu.

Azeriler'den başsağlığı

ABD'deki terörist saldırılar, Azerbaycan'ın önde gelen siyasetçi ve muhalefet liderleri tarafından da şiddetle kınandı.

Müsavat Partisi Genel Başkanı İsa Kamber, saldırıları gerçekleştiren teröristlerin "insanlık dışı" olduğunu belirterek, saldırıları da "büyük suç ve dehşetli hadise" olarak niteledi.

Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (AHCP) Genel Başkanı ve "yenilikçilerin" lideri Ali Kerimli, ABD devleti ve halkına başsağlığı dilediğini belirterek, "Şüphesiz ki bu saldırıların bir benzeri daha önce yapılan eylemler arasında yoktur. Bunu insanlığa karşı işlenen bir suç olarak görüyorum" dedi.

Çinliler şoke olmuş

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin halkının ABD'de düzenlenen feci saldırılarla şoke olduğunu bildirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhu Bangzao, Çin'in öteden beri terör eylemlerine karşı çıktığını ifade etti. Zhu Bangzao, Çin hükümetinin Washington'daki Çin Büyükelçiliği, ABD'deki Çin temsilcilikleri ve Çin'in Birleşmiş Milletler'deki Daimi Temsilciliği'ne, saldırılarda yaralanan Çin vatandaşlarına gerekli yardımı sağlamaları emri verildiğini de kaydetti.

Türkiye yardıma hazır

Türkiye de olaylar sonrasında saldırıları kınadı. Hükümet yetkilileri ellerinden gelen yardımı vermeye hazır olduklarını belirttiler ABD'de meydana gelen korkunç terörist saldırıların ardından Türkiye, yaralılar için Amerikan Federal Acil Durum Yönetim Merkezi'ne (FEMA) kan bağışı yardımı önerdi. Türkiye Büyükelçiliği aracılığıyla iletilen yardım önerisi için teşekkür eden FEMA'nın, gerektiği takdirde bu önerinin değerlendirileceği yanıtını verdiği öğrenildi.

Türkiye Büyükelçiliği, ABD'deki saldırılardan etkilenmiş olabilecek Türk vatandaşları ve soydaşlarına ilişkin bilgilerin, "[email protected]" adresine veya 00 1 202 612 6729 numaralı büyükelçilik telefonuna bildirilmesini istedi. Saldırıda kaybolan veya yaralananlar arasında Türk vatandaşı veya soydaşlarının bulunduğuna dair henüz Washington Büyükelçiliği'ne bir bilgi ulaşmadığı öğrenildi.

Türkmenler de üzgün

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, ABD'de meydana gelen saldırılar nedeniyle ABD Başkanı George Bush'a başsağlığı mesajı gönderdi. Türkmenbaşı, mesajında, "ABD'de meydana gelen terör eylemlerine ilişkin haberlerin Türkmen halkını derinden sarstığını" belirtti ve terör eylemlerini "şiddetle kınadığını" bildirdi.

"Kendi ve halkı adına ABD'nin yanında olduğunu" belirten Türkmenbaşı, saldırılarda ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Müslümanlar'dan Bush'a birlik mesajı

ABD'de yaşayan Müslüman toplumu, Başkan George Bush'a "birlik" mesajı gönderdi.

Müslüman toplumunun liderleri Bush'a gönderdiği mesajda, bu saldırılar kınanarak, "Zaman, spekülatif suçlamalar yapmanın zamanı değildir. Bu suçlamalar masumlara zarar verebilir, toplumumuzu ve özgürlüğümüzü tehlikeye düşürebilir. Size, Amerikan halkını bu kin dolu saldırılara karşı birlik olma konusunda uyarmanız çağrısında bulunuyoruz. Müslüman toplumu, bu üzüntü verici günde Amerikalıların yanındadır" denildi.

Siyonizme desteğin bedeli

İran gazeteleri, ABD'de düzenlenen saldırılara değişik tepkiler verdiler.

İran Dışişleri Bakanlığı'na yakın olarak bilinen Iran News gazetesi, "Newy York'ta Terör" başlığıyla yayınladığı başyazıda "New York'ta yaşananların hiçbir sıfatla anlatılamayacak kadar ürkütücü" olduğunu belirterek, "hangi neden, bu nedenle hiçbir ilgileri olmayan binlerce insanın öldürülmesini ve yaralanmasına değer?" diye sordu. Muhafazakar Tehran Times gazetesi ise "Beyaz Saray'ın nihayet İsrail'e verdiği şartsız desteğin bedelini ödediği" manşetini attı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.