HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Terör endişesi dinmek bilmiyor

07.10.2001 00:00:00
Florida'da bir hastaya adı neredeyse hiç duyulmadık bir virüs, yanlız Amerika'da değil bütün dünyada çok nadir görülen ve biyolojik silahlarda kullanılan 'anthrax' (şarbon, karakabarcık) mikrobu teşhisi konulunca akla gelen ilk soru, "Bunun 11 Eylül terör saldırıları ile ilişiği var mı?" oldu. Cevap hızla Amerikan Sağlık Bakanı Tommy Thompson'dan geldi. "Bunun arkasında bir terörizm bağının olduğunu sanmıyoruz ama detaylı bir araştırma yürütülüyor ve içiniz rahat olsun bu bulaşıcı bir virüs değil," dedi.

Amerika'da 11 Eylül'ün ardından terör eylemlerinin devamının geleceğine yönelik endişe dinmiyor. Amerika bu saldırıların ardında gösterdiği Usame bin Ladin ve örgütü El Kaide'yi barındıran Afganistan'a karşı girişeceği, hala tam boyutu ve şekli belli olmayan askeri operasyonu için ise bölgede askeri yığınağını toplamaya devam ediyor.

Amerika'nın kafası karışık

Amerikan yönetiminden gelen açıklamalar bu harekatı tam olarak kestiremememize neden oluyor. Bir tarafta Başkan Bush yanlız 11 Eylül terör saldırılarının sorumlularının yakalanıp adalet önüne çıkartılacağını söylüyor, bir tarafda Amerikan Savunma Bakanı hala bin Laden'in yerinin tam tesbit edilemediğini açıklıyor, diğer tarafta da bu savaşın en önemli parçasının istihbarat olduğu ve kilitin de nokta operasyonlarında olduğu öne sürülüyor. Diğer yandansa bölgede görülmedik boyutlarda 50 bin asker, 4 uçak savaş gemisi ve 350 savaş uçağı konuşlandırılıyor. Elbette NATO'dan istenilen takviye yardım bunun içinde değil. Eğer kilit nokta operasyonlarda yatıyorsa, bunun için bu kadar askere ihtiyaç var mı? Yoksa amaç aynı zamanda gövde gösterisi ile Taliban'ı yıldırmak mı? Hala tam ne göreceğimizi anlamakta güçlük çekiyoruz ama isminin kullanılmasını istemeyen bir kaynak en az bir iki hafta daha bir şey olmayacağını söylüyor.

ABD ekonomisi sarsılabilir

Ancak bir de bu işin mali boyutu var. Ne zaman sona ereceği belli olmayan bu askeri yığınağın zaten zor bir dönemece giren Amerikan ekonomisine ağır bir bedeli olacağı şüphesiz. Uzmanlar yanlız New York'daki mal kaybını 110 milyar dolar ve ölen 6 000 kişinin, hayatta kalsalardı ekonomiye katkılarının da 10 milyar dolar olduğunu ileri sürdüler. Ancak hala 11 Eylül'ün Amerikan ekonomisine yansıması tam rakamlarına ulaşmadı. Bu belirsizlik zaten ekonomisi darda olan Türkiye'yi de zorlamaya başladı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.