HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Toprak Bayramı

15.06.2021 00:00:00

Türkiye'de 1945 yılında Çiftçiyi Topraklandırma Kanununun kabul edildiği 11 Haziran tarihini takip eden ilk pazar günü "Toprak Bayramı" olarak kutlanmaktadır. 

13 Haziran 2021 Pazar günü de Toprak Bayramı olarak tarihe geçti. 

Tarımla, toprakla alakalı birkaç kurum günün önemi hakkında toplantılar programlar yaptılar.

Toprakla alakalı programlar elbette bununla sınırlı kalmamalıydı. Daha etkin programlar ve faaliyetler gerçekleştirilmeliydi. 

İktidar sahipleri hükümet olarak halkımızı toprakla buluşturmalı, toprağı gündeminde capcanlı tutmalıydı.   

Toprağa ve çevreye duyarsız bir toplum haline dönüştüğümüz şu günlerde bugünün önemini ancak birkaç kelimeyle dile getirebilmesi arzuhalimizdir.

Bu kapsamda bir araştırma yapalım dedik ve Bağımsız Türkiye Partisinin parti programında tarım politikasıyla alakalı çok kapsamlı projelerinin olduğunu gördük. Sadece 3 maddeyi aktarmak istedik: 

1. Ülkemizdeki tarıma uygun arazilerin envanteri çıkarılarak, iklim ve toprak özelliklerine göre uygun tarımsal ürün gurupları belirlenecektir.

2. Toprağı olmayan köylüye, üretim yapma garantisi altında toprak verilerek üretime katılması sağlanacaktır.

3. Tarım tek başına bir sektör olarak değil, tarıma dayalı ilgili sanayi dalları ile bir bütün olarak alınacaktır. Bu amaç doğrultusunda tarım ürünlerinin son mamul haline getirilmesi için entegre sanayi kuruluşları teşvik edilecektir.

Ülkemiz için çok stratejik olan gıda meselesinin halledilmesi için toprakla uğraşacak kimselerin elinden tutulmalı, millet olarak bir toprak seferberliği başlatılmalıdır. 

Toprakla barışmak, toprağı sevmek, toprakla iç içe olmak; hem fert olarak hem de toplum olarak bize çok şey kazandıracaktır. 

Bu vesileyle toprak şiirimizi sizlerle paylaşalım:

Toprak!

Evrenin en cömert anasıdır/Üstüne düşenin kucağıdır/Her dem tohumların sığınağıdır/Sımsıcak kucağında barınağıdır/ İşte böyle cömerttir /Toprak!

İster sev, okşa, çapala/İstersen sırt dön, uzak dur ona/Ne yaparsan yap, kızmaz sana/O hep şefkatle verir, çünkü Ana/İşte böyle cömerttir /Toprak!

Düşünsene özümüz bile toprak/Atarsın tohumu/Açar hemen yaprak yaprak/Hele dön de bir bak/Sana neler sunmuş/İşte böyle cömerttir/Toprak!

Ya İlahi topraktaki kudret sendendir/Görmememiz gizlenmendendir/Toprak senin sofran /Sofranın sahibi sensin/Sırların tohumu /Tohumların sırrı sensin/İşte böyle cömerttir/Toprak!

Biliyoruz bu hayat bitecek /Tenimiz yerde kokacak, çürüyecek/Görseler o halimizi herkes tiksinecek/Şefkat kucağında bizi sensin gizleyecek/İşte böyle cömerttir/Toprak!

 
Uğur Kepekçi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.