HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Türk Bayrağı’nı sofra bezi yapan zihniyet

23.06.2021 00:00:00
'Türk Bayrağı’nı sofra bezi yapan zihniyet' seslendirme dosyası:

Milleti millet yapan bir takım unsurlar vardır. Bunlardan en önemlilerinden birisi de "bayrak"tır. Bayrak bir milletin kutsalıdır ve kendi bayrağına saygısı olmayan bir milletin varlığına devam edebilmesi asla mümkün değildir.

Türk Bayrağı, Türk milleti için hem milli, hem de manevi bir değerdir.

Milli değerdir; bir coğrafyanın o millete vatan olabilmesi için o topraklarda bayrağının dalgalanması gerekmektedir. Bayrak milli egemenliği, bağımsızlığı temsil eder. Savaşlarda bayrak yere düşmesin diye can verilir, kan dökülür.

Dini değerdir; Prof. Dr. Haydar Baş, Türk Bayrağı'nın anlamını şu veciz ifadelerle anlatmaktadır: Türk Bayrağı'ndaki Hilal, Cenab-ı Hakk'ı temsil eder, yıldız Hz. Peygamber'i ve Ehl-i Beyt'i temsil eder, kırmızı renk ise bu uğurda canlarını ortaya koyan şehitlerimizi temsil eder.

Bu sebeple Türk Bayrağı'nın yeri göklerdir, baş üstüdür.

Türk Bayrağı'na yapılan saygısızlık, Türk milletine yapılmıştır, Türk Bayrağı'nın temsil ettiği milli ve manevi değerlere yapılmıştır.

Bu temel tespitleri ifade ettikten sonra, Türk Bayrağı'na saygısızlıkla ilgili bazı hadiselerin yaşandığını üzülerek ifade etmeliyim.

Türk Bayrağı biz bez parçasıdır diyenleri duyduk, Bayrağı yere serip üzerine oturanları gördük, bugün de sofra bezi olarak kullananları görüyoruz.

Kocaeli AKP Gebze ilçe Teşkilatı'nın Arapçeşme Mahallesi'nde sandık başkanları toplantısında, masalara serilen Türk Bayrakları sofra bezi gibi kullanılarak üzerine yiyecekler konuldu.

Kocaeli AKP Gebze Seçim İşleri Başkanı Enes Yaylak'ın başkanlığında gerçekleşen sandık başkanları toplantısında, Türk bayrakları masa üzerine serilip sofra bezi gibi kullanıldı.

AKP Gebze İlçe Başkanlığı, skandal fotoğrafları sosyal medya hesabından, "Seçim İşleri Başkanımız Enes Yaylak'ın Başkanlığında, Kocaeli Büyükşehir ve Gebze Belediyesi meclis üyesi Geçmiş Dönem İlçe Başkanımız Hasan Soba, Teşkilat Başkanımız Mustafa Önal ve Seçim İşleri Başkan Yardımcılarımızın Katılımıyla Arapçeşme Mahallesi Sandık Başkanları Toplantısı gerçekleşmiştir. Toplantımız Hayırlara vesile olsun" notuyla paylaştı.

Skandal fotoğraflara sosyal medyada büyük tepki yağdı.

Bizler de kutsalımız olan Bayrağımızın bu şekilde kullanılmasını kınıyoruz, fotoğrafların acilen kaldırılmasını ve aynı mecralarda Türk milletinden özür dilenmesini bekliyoruz.

Eğer "sehven" değil de, bilerek, kasıtlı olarak bu eylem yapıldıysa da, buna sebep olanların cezalandırılmasını talep ediyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bayrağın önemi ile alakalı şunları söylemektedir:

"Bayrak bir milletin özgürlük alametidir."

"Bayrak bir ulusun onurudur. Ne olursa olsun yerlere serilemez, çiğnenemez."

Bayrağa yapılan saygısızlık, Türk milletinin özgürlüğünü yok saymaktır, onurunu ayaklar altına almaktır.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, Malazgirt Zaferi ve 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili yayımladığı mesajında, "Merhum liderimiz Prof. Dr. Haydar Baş'ın tarihe geçen, 'Milli bayramlarını kutlamayanlar, dini bayramlarını kutlayamazlar' sözünü hatırlatıyoruz" ifadelerini kullanmıştı ve yine Prof. Dr. Baş'ın o meşhur "bayrak" çağrısını yinelemişti:

"Eğer biz evlerimize bayrak asmazsak başka milletler gelir kendi bayraklarını bizim evlerimize asarlar."

İşte bayrak bu kadar önemlidir.

Türk Bayrağı'na saygı, aslında kendimize duyduğumuz saygının ifadesidir.

Hz. Peygamber (s.a.v) "vatan sevgisi imandandır" buyuruyor.

Vatan sevgisinin bir ispatı da bayrağa olan saygıdır.

Türk milleti olarak ilelebet payidar olmak istiyorsak, devletimizin bekasını düşünüyorsak, bayrağımıza sahip çıkmalıyız, ona saygısızlık yapılmasına asla müsaade etmemeliyiz.

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nda geçen şu dizeleriyle yazımızı bitirelim:

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal.

Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklal.

 
Murat Çabas / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.