HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Türkiye üzerinden pazarlık

31.05.2001 00:00:00
ABD, füze kalkanı projesine karşı çıkan Rusya'yı ikna etmek için Türkiye'yi kullanmaya hazırlanıyor. ABD'de Yönetim Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkelere Rus yapımı S-300 füzelerinin yerleştirilmesi konusunu gündeme getirerek, Rusya'nın itirazını aşmaya çalışıyor. Eğer bu plan gerçekleşirse, Rusya Türkiye'ye ve komşularına büyük miktarlarda S-300 füzesi satacak ve büyük gelir elde edecek. S-300'lerin parası da bir şekilde Türkiye'den çıkacak. Bu yolla Rusya füze satarak büyük paralar kazanırken, ABD de füze kalkanı yapmak için Rusya'nın muhalefetini aşmış olacak. Türkiye'nin bu planın yürürlüğe sokulması durumunda ne kazanacağı ise meçhul.

S-300'ler tartışma aşamasında

ABD, S-300 füzelerinin Türkiye'ye yerleştirilmesine ilişkin haberlerle ilgili olarak, ortada hiçbir kesin kararın bulunmadığını, ancak çeşitli olasılıklar hakkında, Türkiye'nin de içinde bulunduğu dost ve müttefik ülkelerle danışılacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Phil Reeker, düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin füze savunma sistemine Rusya'nın itirazını aşmak için, S-300 hava savunma füzelerinin Rusya'dan alımını öngören planı Moskova'ya sunmaya hazırlandığı, bu projenin gerçekleşmesi durumunda, S-300'lerin füze savunma sistemi kapsamında bazı Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye'ye de konuşlandırılabileceğine ilişkin Amerikan basınında yer alan haberlere atıfta bulundu.

Reeker, Türkiye ile S-300'lerin nereye yerleştirileceği konusunda anlaşmaya varılıp varılmadığı yolunda bir soruya karşılık, şunları kaydetti:

"Sözü edilen haberleri ben de okudum. Bu haberlerde bile herhangi bir kararın verildiği söylemenin erken olduğu belirtiliyordu. Söylediğim gibi, bu konular tartışılma aşamasında.

Şurası açık ki, herhangi bir spesifik sistemin önerildiğini söylemek için çok erken. Biz, çok geniş boyuttaki olasılıklara bakacağız, Türkiye'nin de içinde bulunduğu dost ve müttefiklerimizle bunları tartışacağız."
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.