HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 19 AĞUSTOS 2022, CUMA

Vajinismus Belirtilerine Dair Bilmek İstedikleriniz

Kadınlarda görülen vajinismus pek çok belirti dahilinde görülebilir.
21.12.2016 00:00:00
Kadınlarda görülen vajinismus pek çok belirti dahilinde görülebilir. Peki vajinismusu nasıl anlayabiliriz? Belirtileri nelerdir? Bu problem nasıl aşılabilir? Özel Meltem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Hale Uzer bu soruları detaylı şekilde sizler için yanıtladı.
Tıp literatüründe cinsel sorunlar cinsel işlev problemi, cinsel terapi yani "cinsel tedavi" şeklinde ele alınır, cinsel penetrasyon dediğimiz olay ise penisin vajina içerisine girmesi yani cinsel birleşme olarak ele alınmaktadır.
Vajinismus Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Vajinismus yani tıptaki adı ile Vaginismus dediğimiz durum sadece cinsel ilişkinin olmaması gibi bir durum değildir. Vajinismus'a pek çok eşlik eden bulgu bulunmaktadır.
Vajinismus belirtilerine şu şekilde değinebiliriz;
·        Cinsel ilişkide son derece ağrı hissedilmesi yani ağrılı cinsel ilişki dediğimiz Disparoni.
·        İlişki esnasında kasılmanın da oluşması ile penisin iç kısımda zorlukla hareket etmesi.
·        Vajinanın iç kısmına fitil, tampon veya vajinal tabletleri yerleştirememe.
·        Cinsel ilişki esnasında kadının bacaklarını kapama eğilimi ve eşini itmesi ile ilişkiye engel olması.
·        Jinekolojik muayene olamama durumu. Örnek vermek gerekirse smear testi yaptıramama.
·        Yine aynı şekilde vajinal ultrasona girememe.
·        Vajina içerisine parmağı sokamama.
 
Yukarıda saydığımız maddelerde de dikkatinizi çekeceği üzere vajinismusta genel olarak hastalar vajina ile ilgili her türlü girişime mesafelidirler. Özellikle altını çizmek gerekirse jinekolojik problemleri olan vajinismus hastalarının vajinal ultrasona girememeleri, smear testi yaptıramamaları büyük problemler ortaya çıkartmaktadır.
Vajinismus sorunu ile karşı karşıya kalan hastalarda genellikle cinsel isteksizlik gibi bir durum söz konusu değildir. Yani hastalarda cinsel haz ve vajinal lubrikasyon (vajinal sulanma) ile ilgili problemlere rastlanmaz. Tam tersine kişiler ön sevişme anında haz almakla birlikte rahatlamaktadırlar. Hatta eşlerinin ya da kendilerinin elle mastürbasyon yapması, klitorislerinin uyarılması ile orgazm bile yaşayabilmektedirler.
Vajinismus problemi olan hastaların pek çoğunda birleşme olmaksızın sürtünme ile orgazm olabildikleri bilinmektedir. Burada en önemli problem penisin vajina içerisinde tam olarak girmesidir. Bu girişle birlikte penetrasyon zamanı dediğimiz birleşme olur ancak orada işler değişir. Kadın korku içerisinde kasılma gösterir ve vajinasındaki ıslaklık biter. Bacaklarını kapatır ve eşini iter. Bu şekilde ilişkiyi sonlandırır.
Eşler umutsuz ve karamsar bir hale bürünürler ve bu günler haftalarca sürebilir. Eşlerini üzmemek isteyen bireyler zamanla bu durumu kabullenme yoluna dahi gidebilmektedirler. Bununla birlikte cinselliği sınırlı yaşama yoluna giderler ki bu da evlilikteki cinselliği aseksüel olarak devam ettirmeleri anlamına gelmektedir. Bu durum daha da vahim bir hale bürünür ve iki tarafta da zamanla cinsel isteksizliklerin ortaya çıkmasına neden olur.
Vajinismusun Tanısı Nasıldır?
Öncelikle vajinismus probleminin olup olmadığı anlaşılmalıdır. Bu iki şekilde anlaşılabilir. Kişinin cinsel ilişki esnasındaki tepkileri ve jinekolojik değerlendirmeler esnasında vajinal kasılmaların izlenmesi şeklindedir.
Daha önce bu rahatsızlığı duymamış olan pek çok insan internette yaptığı araştırmalar sonucu kendinden şüphelenmekte ve en yakın hekime bu konuda bilgi almak için başvurmaktadır.
Jinekolojik Değerlendirme Şarttır
Vajinismusun kesin tanısı için jinekolojik değerlendirme yapılmalıdır. Kesin tanı için cinsel terapiler neticesinde uzman bir jinekolog ağrısız ve kısa süren bir değerlendirme ile olaya noktayı koyar.
Yapılacak olan değerlendirmede uzman jinekolog herhangi bir alet kullanmayacaktır Değerlendirme 15 saniye gibi kısa bir zamanda yapılmakta ve durum anlaşılmaktadır. Yapılacak değerlendirmede kızlık zarı ya da vajina ile ilgili herhangi bir yapısal sorunun olup olmadığı ortaya konacaktır. Vajinismusun derecesi de uygulanacak tedavi yöntemi açısından önemlidir. Cinsel terapide hangi tedavinin uygulanacağı, kaç seanslık bir süreç olacağı ve kişinin problemlerinin derecesine göre kişiden kişiye değişen bir format uygulanır.
Vajinismus Eşlerinde Ortaya Sık Çıkan Sorunlar
Vajinismus eşlerinde de doğal olarak zamanla ortaya problemler çıkmaktadır. Mesela erken boşalma, sertleşme gibi sorunlar olabilir. Ancak bazen bu tip sorunlar önceden beri olabilmektedir.
Sertleşme problemi dediğimiz durum genellikle halk dilinde "iktidarsızlık" olarak nitelendirilirken tıp dilinde ereksiyon sorunu, empotans, disfonksiyon şeklinde adlandırılmaktadır. Erken boşalma dediğimiz durum denetimsiz boşalma veya kontrolsüz boşalma olarak bilinmektedir. Tıp dilinde "prematur ejekulasyon" olarak adlandırılmıştır.
Vajinismus hastalarının eşlerinde ortaya çıkabilecek cinsel sorunlar geçicidir. Yani vajinismus tedavisi sonrasında kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Vajinismus belirtileri ile kesin tanı ancak uzman bir jinekologun muayenesi neticesinde ortaya konur.
Op. Dr. Hale Uzer
Kadın Doğum Uzmanı
instagram.com/meltem.hastanesi/
https://twitter.com/MeltemHastanesi
https://www.youtube.com/user/MeltemHastanesi

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

21.12.2015, 21.12.2014, 21.12.2013, 21.12.2012, 21.12.2011, 21.12.2010, 21.12.2009, 21.12.2008, 21.12.2007, 21.12.2006, 21.12.2005, 21.12.2004, 21.12.2003, 21.12.2002, 21.12.2001, 21.12.2000, 21.12.1999, 21.12.1998, 21.12.1997
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.