HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Ve Obamadan Erdoğana ölüm öpücüğü

22.02.2014 00:00:00
Nihayet Erdoğan'ın mükemmel yalnızlığı bitiyor.
Bir ara sesini özlemişim diye iç geçirdiği Obama nihayet Erdoğan'ın kulaklarının pasını açacak mesajlarını verdi.
Anlayacağınız Obama da nihayet Erdoğan'ı uzaktan öptü. Ama ne öpüş.
Bir öpücük, ABD'nin küresel çıkarlarına pozitif angajman için.
Anlamayanlara tercüme edelim. Özellikle Erdoğan'ın paralel güçle savaşını ABD'ye karşı istiklal mücadelesi diye lanse eden geri zekâlı yalaka medyası anlasın diye Türkçe ifadesi: Uslu dur, yaramazlık yapma, yapmazsan seni öpmeye devam ederim mesajı.
Bir öpücük, Bağdat ve Erbil'i enerji sorunlarında ortak bir yol bulmaya teşvik etmenin ve varacakları anlaşmayı desteklemenin önemi ve Kuzey Irak ile Türkiye arasındaki petrol anlaşmasının gözden geçirilmesi ile ilgili olarak.
Bir öpücük, İsrail'le ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda hızla bir anlaşmaya varılmasının önemi ve bu konuda Erdoğan hükümetinin yürüttüğü samimi çabaların devamına karşılık olarak.
Bir öpücük, Kıbrıs'taki görüşmelerin yeniden başlama çabalarında Türkiye'nin oynadığı yapıcı role karşılık olarak.
Bir öpücük, Suriye'de artan terör varlığına karşı yakın işbirliğinin önemi ve bu ülkedeki krize siyasi çözümü öne sürmeye devam etmedeki çabalarla ilgili olarak. En çok bu cümle tercümeye muhtaç. Burada AKP ile ABD'nin Suriye'ye karşı kurduğu ortak yeni tezgâhın pis kokuları geliyor. Ne dersiniz?
Son öpücük öpücük mü yoksa ısırık mı birlikte anlamaya çalışalım. Anlamak için önce Amerika'nın Sesi'ne kulak verelim: Obama hukuk devleti ilkelerinin mali piyasalara güvence aşılamak, öngörülebilir bir yatırım ortamını beslemek, ikili ilişkileri güçlendirmek ve Türkiye'nin geleceğine yarar sağlamak için önemli olduğuna işaret etti.
ABD Dışişlerinin açıklaması çok da şerhe muhtaç görünmüyor. 'Hukuk devleti anlayışını çok zorlarsan küresel sermaye'nin şamarını yersin' diyor.
Onun için aferin öpücüğü değil dikkatli ol, muhalefeti daha fazla sindiremezsin ısırığı. Ya da şartlı öpücük diyelim.
Obama'nın öpücüğünün zamanlaması manidar.
ABD'nin Erdoğan'ı hizaya getirmek için içerde oluşturduğu faiz-vaiz lobisinin savrulması, Abdullah Gül'ün yanıp kavrulması ve havluyu attığının görülmesinin ardından Obama'nın da öpücük yarışına girmesi manidar.
Bunda Erdoğan'a karşı oluşturulan konsorsiyumun kötü performansı kadar Erdoğan'ın can havliyle yürüttüğü ikili stratejinin başarısının rolü de büyük.
Erdoğan, konsorsiyumun sembol ismi ABD'nin vaizi ile sureta amansız bir mücadele yürütürken Ağababaları ile kırıştırma stratejisinin sonucu bu.
İçerde Zaloglu Rüstem gibi kılıç şakırdatarak, İstiklal Mücadelesi veren komutan numarası yaparken küresel lobileri yüksek faizle, Kıbrıs, İsrail, Petrol ve Suriye konusunda yüksek tavizle zaman kazanmaya çalışıyor.
Erdoğan'ın bu manevralarla milleti bir kez daha aldattığını halka anlatacak yürekli ses Mecliste olmadığı için de köpeksiz köyde değneksiz geziyor.
Ama bir kez ve bin kez daha yazıyorum. Hayat öpücüğü zannettiği bu öpücükler ona çok acı ölüm öpücüğü olacak.
Çünkü bu savaşı manen kaybetmiş durumda. Etrafında bunu anlatacak mana adamı kalmadığı için manasız savaşla ayakta durabileceğini zannediyor.
 
İbrahim Berk / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.