HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Vücudunuzu kışa hazırladınız mı?

21.10.2003 00:00:00
Uzmanlarca, sonbahar mevsiminden itibaren insanların vücutlarını kış mevsimine hazırlaması gerektiği belirtildi. Sonbahar mevsiminde, kış aylarından daha çok gribe ve nezleye yakalanıldığını belirten uzmanlar, vücudun Eylül ayından itibaren kışa hazırlanması gerektiğini bildirdi. Geçiş dönemlerinde beslenmeye çok daha fazla özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, özellikle enerji veren gıdaların ve C vitamini yönünden zengin besinlerin bolca tüketilmesini tavsiye ediyor. Sağlıklı bir insanın, günlük beslenmesinde tüm gıdalara yer vermesi gerektiğini kaydeden uzmanlar, insan vücudunun sebzeden meyveye, etten süte, kuru baklagillerden yağa ve ekmeğe kadar bütün besin gruplarına ihtiyacı olduğunu belirterek şu önerilerde bulunuyor:

p Enerji veren tahin, pekmez, pestil gibi yiyecekler bolca tüketilmeli,

p Kurutulmuş meyvelerden oluşan gıdaların besin değerleri çok yüksek ve potasyum yönünden zengin olduğu için evlerden eksik edilmemeli,

p Vücut direncini artıran ve C vitamini yönünden zengin olan semizotu, marul gibi yeşil yapraklı sebzeler ile portakal, limon, greyfurt ve mandalina gibi meyveler tercih edilmeli,

p Protein, demir ve kalsiyum açısından tüketilmesi son derece faydalı olan mercimek, nohut ve kuru fasulye gibi baklagiller sofralardan eksik edilmemeli."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.